Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

ČVUT
Foto: J. Krátký
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká věda mezi krajany ve světě a doma v Čechách

 

Setkání zvláštního zmocněnce Jiřího Krátkého s Tomášem Mikolovem, významným českým vědcem v oblasti počítačových věd
 

V souvislosti s přípravou nové koncepce podpory českých krajanů v zahraničí se zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký sešel v Praze s předním českým vědcem, odborníkem na informační technologie a umělou inteligenci, Tomášem Mikolovem, který se po osmi letech vědecké kariéry v USA a Kanadě (Baltimor, Montreal, Silicon Valley, New York), strávených ve velkých společnostech (Microsoft, Google, Facebook), vrátil domů do ČR. Kromě odborných i lidských zkušeností z vysoce soutěživého prostředí center světové vědy se Tomáš Mikolov vrátil do Česka i s důvěrou svého posledního zahraničního zaměstnavetele (facebook), která se materializovala v podobě finanční podpory k založení jeho vlastního vědeckého týmu v Praze. Sám v USA začínal svou kariéru v roce 2010 u dalšího amerického vědce s českými kořeny Fredericka Jelinka na Johns Hopkins University v Baltimoru.

Rozhovor zvláštního zmocněnce s tímto špičkovým vědcem se týkal především důvodů mladých vědců k odchodu do zahraničí i jejich motivace k návratu domů, stejně jako roztříštěnosti české vědecké komunity ve světě. Velmi zajímavý byl názor Tomáše Mikolova na to, v čem se odlišuje český vědec se zahraniční zkušeností od vědce, kterému tato možnost nebyla poskytnuta, v čem obecně vidí nejvíce uznávanou hodnotu českých vědců ve světě, jak se projevuje národní vliv v nadnárodních společnostech a jak se liší české a americké vědecké prostředí. V závěru se rozhovor dostal k tématu podpory státu českým vědcům v zahraničí s cílem vytvoření vlastního českého vědeckého prostoru napříč světem.

Tomáš Mikolov je nositelem řady ocenění ve svém oboru. V roce 2018 k nim přibyla i česká cena nadačního fondu pro vědce Neuron za významný vědecký objev v oblasti umělé inteligence – využití neuronových sítí pro zpracování přirozeného jazyka. Dnes působí na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při Českém vysokém učení technickém v Praze.

.