Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

VSL
Foto: VSL
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České krajanské noviny „Vídeňské svobodné listy“ slaví dnes 75 let od svého založení!

 

Český krajanský tisk ve světě plnil, a dodnes plní, roli silného pojítka české národní identity mezi našimi krajany. Jeho historie je stejně dlouhá jako historie české emigrace samotné. Platí to především o USA, Kanadě, zemích Jižní Ameriky, Austrálii, ale i o řadě zemí v Evropě, především  pak o těch, kde přetrvává tradice původního menšinového českého krajanství.
 

Vídeňské svobodné listy dnes slaví významné výročí 75 let od začátku své existence. První číslo vyšlo ve Vídni 26. ledna 1946 a bylo oslavou návratu svobody mezi Čechoslováky ve Vídni. Sedm dlouhých let fašistického přerušení jakékoliv spolkové činnosti skončilo  a naši krajané se mohli znovu sdružovat. V prvním roce ale chyběl krajanský tisk. Jakou roli hrál  v roce 1946 je zřejmé při čtení sloupku Františka Strnada na první stránce 1. čísla: „… Při všech větších akcích, podnikaných v zájmu krajanů, slyšeli jsme vždy znova tichý povzdech: Kdybychom měli své noviny, vše by bylo snazší. Nyní je tedy máme!“ 

Od té doby Vídeňské svobodné listy neúnavně doprovází život vídeňských Čechů. Přinášejí krajanům zprávy o dění v ČR a v krajanském prostředí v Rakousku. Zatímco v prvním vydání se psalo o návratech domů, o završení procesu zřízení krajanské kanceláře přímo v Praze, lednové číslo v roce 2021 hovoří o výstavách, radosti a o vytváření globální sítě Čechů ve světě v podobě Czech.global. Doba se změnila, obsah rovněž, ale důležitost krajanského tisku zůstala zachována.

Blahopřání k dnešním 75. narozeninám Vídeňských svobodných listů zasílá rovněž kolektiv pracovníků krajanského oddělení MZV ČR!

.