Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

vánoce
Foto: cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České Vánoce 2020 –Projekty „Náš Ježíšek“ a „Vánoční koledy“ – výzva k účasti

 

Krajanské oddělení zvláštního zmocněnce společně s českými školami v zahraničí a českými krajanskými spolky připravuje pro letošní předvánoční období iniciativu „České Vánoce“. Projekt se skládá ze dvou pilířů: Projekt „Náš Ježíšek“ a Projekt „Adventní a vánoční koledy“. Těšíme se na hojnou účast na obou projektech ze strany krajanů a dětí!

Cílem projektu je vrátit vánočním svátkům původní ráz nekomerčních oslav českých Vánoc našich prarodičů. Projekt je zaměřen především na děti a má připomenout české vánoce jak v rámci výuky, tak i například prostřednictvím přípravy předvánoční výzdoby či naučných vycházek škol v době adventního času.

Projekt Náš Ježíšek – cílem je připomenutí si tradic českých Vánoc je (www.Náš Ježíšek.cz), a oddělení českého Ježíška od komerčního Santa Clause, Mikuláše nebo východního Dědy Mráze a uvědomění si skutečné české historie vánočních tradic a její podstaty. http://nasjezisek.cz/the-sermons/o-jeziskovi/, http://nasjezisek.cz/jeziskova-nebeska-kancelar/

V rámci projektu děti rovněž mohou zaslat tradiční vánoční přání Ježíškovi. Do propagace této tradice se významně zapojil i dětský krajanský časopis Krajánek, s jehož zástupci proběhlo na toto téma pracovní jednání.

Tématu českých Vánoc se věnovalo rovněž před dvěma lety zahraniční vysílání Českého rozhlasu: https://cesky.radio.cz/chceme-vratit-jeziskovi-podobu-8144568 a https://cesky.radio.cz/prazsky-hrad-ozdobil-jablickovy-betlem-emmy-srncove-8112343

Projekt Adventní a vánoční koledy - české školy v zahraničí natočí krátké video s jednou nebo dvěma koledami a se stručným přestavením krajanské školy nebo pěveckého sboru, případně místního pojetí vánoční tradice (Mikuláš v Lucembursku, Ježíšek, Babo Natale a Befána v Itálii, Santa Claus v Americe a další).

Zveřejnění této přehlídky nahrávek zajistí MZV ČR společně s Radio Prague International, tj. zahraničním vysíláním Českého rozhlasu. K tomuto projektu se již přihlásily školy z Lucemburska, Vídně, Florencie, Neapole, amerického San Francisca, Pittsburghu, Chicaga, Severní Karolíny, spolky z chorvatského Záhřebu, kolumbijské Bogoty, Bruselu a dalších míst. Oceňujeme tento autentický ohlas zájmu. Nezapomeňte, že užít si přípravu projektu s dětmi je v tomto směru důležitější než profesionální úroveň výsledku.

Bližší informace a termíny:

Projekt „Náš český Ježíšek“: natočení videa (5 min) s tradičními prvky českých oslav a země ve které žijete. Například: Betlémské světlo - krájení jablíčka- pouštění svíček ve skořápkách - příp. roráty atp. s koledami v pozadí.  Další inspirace ve věci dopisu Ježíškovi (fotografie, videozáznam), školní rozhovory, případně výkresy na téma, jak si děti představují příchod Ježíška domů, nadělování dárků atd, (více najdete na stránkách Náš Ježíšek).

Projekt Adventní a vánoční koledy: natočení videa: nafilmovaný záznam s uvedením 2 – 3 koled (např.: 1 česká,  1 slovenská, 1 ze země kde žijete) + na začátku představení školy/spolku/sboru a místa, kde žijete a přání k Vánocům do krajanského světa.

Termíny: K oficiálnímu zveřejnění na stránkách Českého rozhlasu (Radio Prague International) dojde v polovině listopadu, na začátku adventního období. Uvítali bychom dodání do 15. prosince, aby bylo možné týden před Vánoci tj. od 17. prosince nahrávky zveřejnit na stránkách Radio Prague International. 

Příspěvky zasílejte ve formátu, který je publikovatelný např. na youtube.com

Kontakt pro bližší informace: jiri_kratky@mzv.cz, zkz@mzv.cz

Koordinátoři projektu: MZV: jiri_kratky@mzv.cz, Radio Prague International: zdenka_kuchynova@rozhlas.cz, a lucemburský spolek Melimelo: klosova@legeo.cz

.