Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České vánoční odpoledne mezi dětmi v Drážďanech

 

Zatímco v předvánočním čase řada krajanů přijela do Čech, mnozí si české vánoční tradice připomínali i v zemích svého aktuálního bydliště v zahraničí - mezi nimi i děti z drážďanské školy Schola Ludus v Německu, které na sobotní vánoční setkání rodičů a dětí pozvaly i zástupce Oddělení zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti MZV ČR. Akce se konala 7. prosince 2019 a zúčastnila se jí paní PaedDr. Valéria Füleová, která se na krajanském oddělení věnuje i českým školám v zahraničí. Pozvání přijala i generální konzulka GK ČR v Drážďanech, JUDr. Markéta Meissnerová. 

Během českého vánočního setkání v prostorách farnosti Sv. Petra v Drážďanech se rodičům a pozvaným hostům postupně představily děti všech věkových kategorií, a to od nejmenších předškolních tříd až po ty nejstarší. Přednesly vánoční recitační pásma, koledy a divadelní scénky, přičemž ukázaly, že se zajímají i o českou historii. Na první pohled bylo vidět, že se na své představení pečlivě připravovaly, vyrobily si vlastní kostýmy a rekvizity a těšily se na typická česká vánoční jídla a cukroví.  

Při neformálních rozhovorech se děti rozhovořily o tom, proč o sobotách docházejí do české školy. Pro některé z nich je důvodem to, že žijí ve smíšených rodinách, kdy jeden z rodičů jazyk neovládá, proto se doma nehovoří česky příliš často. Rodiče jiných jsou sice oba rodilými mluvčími českého jazyka, děti však většinu dne tráví v německé škole. Sobotní výuka je tak pro ně jednou z cest, jak si český jazyk uchovat, a jak se v něm zdokonalovat i v jiném, než v domácím prostředí. Jsou rády za to, že se česká škola v Drážďanech již stala místem širšího setkávání hravých a zvědavých dětí a nadšených rodičů.  

Českým dětem v Drážďanech přejeme, aby se jim při osvojování českého jazyka dařilo po celý rok 2020, a aby se vzájemně potkávaly při vícero podobně zdařilých příležitostí, jakým bylo vánoční odpoledne 2019.

Z českých dějin

Z českých dějin

 

České vánoční odpoledne mezi dětmi v Drážďanech

České vánoční odpoledne mezi dětmi v Drážďanech

Čeští sněhuláci

Čeští sněhuláci

.