Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český jazyk v Německu – podněty krajanů při společném jednání zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti MZV se zástupci MŠMT

 

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti MZV Jiří Krátký a ředitel mezinárodního odboru MŠMT Ladislav Bánovec jednali dne 12. ledna t. r. společně s dalšími pracovníky krajanského oddělení OVDK MZV a mezinárodního odboru MŠMT o možnostech posílení výuky českého jazyka v německém vzdělávacím systému. K jednání došlo přímo z podnětu krajanů, se kterým se obrátili v minulém období na oba resorty.
 

Z obsahu prvního jednání neformální pracovní skupiny vyplynulo, že s touto problematikou se obě ministerstva v dílčích případech již v minulosti opakovaně setkávala. Podněty však zatím přicházely nekoordinovaně (Bavorsko, Hesensko, Sasko).

Dalším podnětem byly v loňském roce dva dopisy směřované ministrům zahraniční a školství. Téma mělo být otevřeno i na česko-německém fóru v březnu loňského roku. Jeho konání však muselo být z důvodu jarní pandemické situace odloženo. V rámci pracovní skupiny si pracovníci vyměnili dosavadní poznatky. Zástupci obou resortů se shodli, že v kontextu moderní provázanosti českých sobotních škol s pokračujícími stupni výuky tato záležitost dostává velmi konkrétní dynamiku a současně i důvod, aby jí byla věnována větší pozornost než doposud.

Další kroky neformální pracovní skupiny budou směřovat k zajištění praktického pohledu našich odborníků působících v zahraničí na současnou praxi při výuce cizích jazyků v německém prostředí. Cílem je zjištění možných alternativ, které lze uplatnit rovněž i pro český jazyk.

.