Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         english                        česky                    

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Chicago si připomíná výročí spojená se svým bývalým starostou českého původu Antonínem Čermákem

 

Na letošní rok připadají významná výročí spojená se slavným kladenským rodákem a chicagským starostou Antonínem Josefem Čermákem, který se narodil před sto padesáti lety a od jehož úmrtí letos uplynulo devadesát let. U příležitosti 150. výročí Čermákova narození se začátkem května konaly v Chicagu vzpomínkové akce ve spolupráci Generálního konzulátu ČR s městem Chicago,  pražským výborem Chicago Sister Cities Inter., World Business Chicago, Českou školou TGM a Bohemian National Cemetery Assoc.

 

V sobotu 6. května 2023 byly na Českém národním hřbitově položeny věnce u hrobky Antonína Čermáka za účasti mnoha čestných hostů včetně vnuka Antona Cermak Kernera, generálního konzula Jaroslava Kantůrka, tajemníka Magistrátu města Kladna Zdeňka Slepičky a žáků České školy TGM a po celé odpoledne probíhaly na hřbitově vzpomínkové akce s kulturním programem.

V úterý 9. května 2023 se v reprezentačních prostorách města v Preston Bradley Hall Chicago Cultural Center konala vzpomínková recepce na počest 150. výročí narození 44. chicagského starosty Antonína Čermáka za osobní účasti současné starostky města Chicago Lori Lightfoot. Starostka u příležitosti tohoto významného výročí vyhlásila 9. květen 2023  dnem Antonína Čermáka „ANTON CERMAK DAY IN CHICAGO“ (viz foto). Akce se zúčastnilo kolem 200 hostů z řad představitelů města a dalších organizací zřízených městem, zástupci firem, konzulárního sboru a krajanů. Krajanské komunitě a vedení Radnice města Chicago patří velký dík za iniciativu a podporu při realizaci a propagaci vzpomínkových akcí.

V rámci programu vystoupila také zpěvačka Lenka Lichtenberg, původně členka divadla Semafor, která nyní žije v Torontu a úspěšně se věnuje mnoha hudebním žánrům (Yiddish, klezmer, world music, folk, world jazz). Na obou akcích živě zazpívala českou a americkou hymnu, píseň Ach synku, synku a variace dalších českých a moravských písní.

 

O Antonínu Čermákovi

Antonín Čermák se narodil 9. května 1873. Jako malý chlapec odešel s rodiči do Ameriky, Začal pracovat v dolech stejně jako jeho otec, ale později vychodil večerní školu, vystřídal několik zaměstnání a za ušetřené peníze si pořídil vlastní povoznictví. Zapojil se do místní politiky a v roce 1900 přijal funkci soudního vykonavatele. O dva roky později byl zvolen poslancem zákonodárného sboru státu Illinois a v roce 1909 úspěšně kandidoval za Demokratickou stranu do chicagské městské rady. Roku 1922 se stal radním okresu Cook County a od roku 1928 také lídrem Demokratické strany tohoto významného okresu se čtyřmi milióny obyvatel a početnou českou menšinou. 7. dubna 1931 byl ve věku 58 let Anton Joseph Cermak zvolen v pořadí 44. a současně prvním demokratickým starostou města Chicaga. Byl nejen prvním imigrantem, který se stal starostou Chicaga, ale vůbec prvním v cizině narozeným Američanem, který se dostal do čela významného města v USA.

15. února uplynulo 90 let od pokusu na atentát na amerického prezidenta Franklina Delano Roosevelta v Miami, při kterém byl starosta Čermák, prezidentův velký podporovatel,  těžce zraněn. Následkům zranění podlehl v Miami na Floridě dne 6. března 1933. Rakev byla převezena speciálním vlakem do Chicaga. Po celé cestě a poté v Chicagu před jeho rodným domem, na radnici a během obřadu na hlavním chicagském stadionu se s oblíbeným politikem, úspěšným starostou a českým krajanem loučily statisíce lidí. Rakev pak byla převezena zaplněnými ulicemi Chicaga na Český národní hřbitov, kam se přišlo s oblíbeným starostou rozloučit na 150 tisíc lidí. Antonín Čermák je pochován v rodinné hrobce na Českém národním hřbitově v Chicagu. Ve městě Chicagu je po Čermákovi pojmenována 20 mil dlouhá ulice „22nd Cermak Road“ a stanice chicagského metra „54th Cermak Station“.

galerie

Připomínka českého rodáka a starosty Chicaga A. Čermáka

.