Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Czech Global - přizvání dalších partnerů k rozvoji virtuální krajanské sítě

 

Dne 25. srpna proběhla v Kaňkově pavilonu další pracovní setkání týmu Czech Global zaměřená na zapojení dalších spolupracujících subjektů

Novými krajanskými organizacemi zapojenými do projektu Czech Global jsou Společnost pro vědu a umění, zastoupená generálních sekretářem organizace Georgem Eichlerem, a česká nezisková organizace The Czechoslovak Talks, zastoupená na jednání ředitelem Martinem Nekolou a JUDr. Jaroslavem Horkým. Obě neziskové organizace představují v dnešním světě důležitou součást mozaiky krajanského světa. Společnost pro vědu a umění vznikla ve Washingtonu v roce 1958 s cílem sdružovat a podporovat českou a slovenskou intelektuální krajanskou komunitu v emigraci. Za vznikem této organizace stála myšlenka zviditelnit českou a slovenskou vědu a kulturu ve světě, a tím přispět k boji za svobodu v bývalé vlasti. Společnost funguje na principu více méně nezávisle působících místních organizací, které najdeme především ve velkých městech Severní Ameriky a Evropy. Jedná se o organizaci striktně nezávislou a nepolitickou. Jejími členy jsou zástupci vědecké, umělecké a profesní sféry.

Naopak nezisková organizace The Czechoslovak Talks vznikla teprve v roce 2016 jako součást Nadačního fondu Dotek. Jejím cílem je zmapovat paměti našich krajanů, a poukázat tak na inspirující sílu našeho národa, která se v podobě krajanského dědictví zachovala v zahraničí. Svou činností se organizace snaží o jeho propojení formou příběhu s českým prostředím.

Obě organizace projevily zájem zapojit se svou činností a prostřednictvím své členské základny, v případě SVU, do konstrukce krajanského projektu Czech Global a staly se oficiálními partnery projektu.

Mezi dalšími přizvanými konzultanty projektu patřil  rovněž zástupce mladé vědecké komunity ve světě lékař Libor Březina, současně působící v Brně, který se v minulosti v Londýně a Izraeli věnoval výzkumu v oblasti medicíny (výzkum rakoviny v oblasti hlavy). Jeho poznatky z života Čechů ve Velké Británie a Izraeli, o které se v týmu podělil, jsou důležitou zkušeností pro další postup v tomto globálním krajanském projektu.

.