Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Druhá debata krajanů s Ministerstvem zahraničních věcí - téma: konzulární a sociálně-právní služby českým občanům v zahraničí

 

V pátek 11. prosince 2020 se uskutečnila již 2. on-line debata Čechů žijících v zahraničí. Tentokrát se věnovala řešení konkrétních konzulárních dotazů a konzulární problematiky Čechů, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí. 

S krajany diskutovali na straně MZV ČR zástupci sekce právně konzulární Ministerstva zahraničních věcí. Virtuální debatu i tentokrát společně organizovaly dvě hlavní koordinační centra, evropské a severoamerické Iniciativy Chceme volit distančně. Inciativa vznikla v srpnu 2019 a sdružuje představitele krajanských komunit, kteří usilují o to, aby českým občanům žijícím v zahraničí bylo umožněno volit ve sněmovních, prezidentských  a evropských volbách korespondenčně tak, jako to umožňují svým občanům všechny sousední země České republiky.

Debata navázala na první debatu krajanů s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem, která se konala 18. listopadu 2020 na téma krajanská politika a možnost korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Již tato první debata zaznamenala velkou pozornost krajanů v celém světě.

Druhá on-line debata se zaměřila především na dotazy z oblasti  konzulární a sociálně-právní služby českým občanům v zahraničí, které Češi žijících v zahraničí v zahraničí dopředu zaslali. Náměstek sekce konzulárně právní Martin Smolek popsal agendu a nové trendy konzulární sekce MZV ve vztahu k Čechům žijícím v zahraničí. Rovněž se věnoval roli zastupitelských úřadů a otázkám působnosti a možného rozšíření pravomocí honorárních konzulů. Ředitel konzulárního odboru Pavel Pitel se zaměřil na téma občanství a krajanství a na proces spojený s vydáváním a obnovy českých dokladů ze zahraničí. Poslední část debaty byla věnována otázkám prevence a pravidlům řešení krizových situací českých občanů v zahraničí.

V závěru se diskutující zástupci MZV, v již improvizovaném modu na základě otázek z publika, vrátili k hlavnímu tématu iniciativy Chceme volit distančně, tj. k distančnímu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí.

Záznam z celé debaty a zodpovězené dotazy lze zhlédnout zde nebo v článku na webu Českého rozhlasu zde.

I v příštím roce jsou plánovány další navazující on-line diskuse, které by se měly zaměřit na další pro krajany důležitá témata jako například vzdělávání. O termínech budeme s předstihem informovat.

 

.