Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Czexpats in science
Foto: J. Krátký
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Expats a Inpats ve vědě a „Konference pod stromeček“

 

Expats a Inpats ve vědě – mobilita českých vědců a profesionálů z pohledu krajanské politiky a účast zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti na „Konferenci pod stromeček“, pořádané  v Praze 21. prosince 2019 neformální skupinou mladých vědců v zahraničí - Czexpats in Science

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký se 21. prosince zúčastnil krajanské konference mladých českých vědců volně se sdružujících ve společenství Czexpats in Science. Teprve druhá konference společenství se sešla v předvánočním termínu z praktických důvodů – u příležitosti návratu většiny vědců domů na vánočními svátky.

Czexpats in Science je mladá, cca jen rok a půl existující dobrovolnická platforma, vzniklá spontánní aktivitou několika mladých lidí, kteří se rozhodli reagovat na absenci podobné platformy spojené s potřebou komunikace, tj. vytvoření kontaktů a sdílení informací mezi mladými českými vědci v zahraničí. Ti se do té doby museli jen individuálně potýkat s kariérními problémy a specifickými otázkami propojujícími jejich odborné působenív zahraničí a domácí české prostředí.

Letošní konference byla sice prioritně zaměřená na problémy, s nimiž se mladí čeští vědci setkávají při návratu do Čech na domácí české půdě, ale současně otevřela řadu zajímavých otázek o pozadí důvodů klíčových pro jejich rozhodování o tom, jakým způsobem naloží se svou vědeckou kariérou doma nebo v zahraničí.

Konference v Praze se zúčastnilo sto čtyřicet mladých lidí z oblasti vědy a výzkumu, často absolventů předních evropských a světových škol a vědeckých pracovníků zvučných světových institucí i českých univerzit, kteří aktuálně rozvíjejí nebo ještě donedávna rozvíjeli svoji vědeckou činnost v zahraničí. Ve velké většině se jedná o mladé lidi od dvaceti pěti do čtyřiceti let.

Vzhledem k tomu, že v přípravě programu a koncepce krajanské politiky na příštích pět let krajanský zmocněnec počítá, že se jedna z kapitol podpory bude týkat právě podpory českých vědců působících v zahraničí, zajímaly ho při rozhovoru s expaty a inpaty především klíčové momenty při jejich rozhodování o dalším naložení se svou profesní kariérou, jejich motivy vedoucí k návratu nebo naopak odchodu z vlasti do zahraničí.

Zvláštní zmocněnec je připraven činnost skupiny podporovat a přilákat k předmětu její činnosti a vědecké problematice větší pozornost státu.

Konference pod stromeček

Konference pod stromeček


 

.