Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí

 

Dne 25. listopadu 2021 se uskutečnilo podruhé v tomto roce pracovní jednání Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí. 

On-line jednání, z důvodu epidemiologické situace,  se zúčastnili, pod vedením náměstka MZV pro řízení sekce právní a konzulární Martina Smolka, zástupci ministerstva zahraničních věcí; školství, mládeže a tělovýchovy; vnitra; práce a sociálních věcí; kultury, spravedlnosti; průmyslu a obchodu; zdravotnictví.

Na programu jednání Komise bylo projednání hlavních témat a vývoje v krajanské politice v posledním půlroce. Jednalo se například o projednávání zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí, které v roce 2021 významně celosvětově propojilo českou komunitu v zahraničí. Komise byla dále informována o organizování krajanských akcí s ohledem na omezení způsobená pandemií. K prioritám  a očekávaným hlavním tématům v krajanské oblasti pro rok 2022 bude nadále patřit organizace on-line konferencí s krajany na různá témata. On-line konference umožňují zapojení krajanů z celého světa, a přispívají i k většímu propojení v rámci jednotlivých regionů, a rovněž umožňují aktivní přítomnost zástupců jednotlivých resortů. Zmíněny byly úvahy o úpravě krajanské politiky v rámci krajanského zákona.  V roce 2022 bude pokračovat podpora networkingu krajanů, a to i v rámci českého předsednictví v Radě EU.

Komise byla informována o obsahu a průběhu krajanské konference „Úloha a místo zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích a aktuální potřeby české diaspory“, která se uskutečnila v říjnu 2021 v Senátu P ČR. Komise se věnovala problematice neuznávání českého vysokoškolského titulu Ing. v Rakousku jako ekvivalentu vysokoškolského rakouského titulu Dipl. Ing.,  a problémům, které z toho pro české odborníky především v Rakousku, ale i v jiných zemích, vyplývají. V rámci informování české komunity v zahraničí bude usilováno o zvýšení povědomosti o nutnosti přihlásit se k nemovitostem,  které jsou  zapsané v katastru nemovitostí na nedostatečně identifikované vlastníky nebo neznámé vlastníky, kteří mohou pobývat i cizině. Po   31. 12. 2023  totiž hrozí propadnutí soukromého majetku státu. Ředitel konzulárního odboru MZV Pavel Pitel informoval Komisi o projektu digitalizace konzulární agendy s cílem zjednodušit byrokratickou zátěž pro české občany v zahraničí. A rovněž o aktivitách zjednodušení přístupu Čechů žijících v zahraničí k informacím týkajícím se důchodové problematiky. Projednán byl rovněž aktuální stav v kontextu post - brexitové situace ve Velké Británii a dopady na místní českou komunitu a to včetně asistence ze strany českých úřadů.  Komise byla rovněž  informována, v návaznosti na minulé jednání komise, o formách podpory české komunity v Banátu, a o neprojednání novely zákona č. 186 o státním občanství ČR.

.