Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí

 

Dne 21. června 2022 se uskutečnilo první letošní jednání Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí. Jednání zahájil náměstek MZV pro řízení sekce právní a konzulární a současně předseda mezirezortní komise Martin Smolek, který představil  tři nejaktuálnější témata prvního pololetí roku (přesídlení krajanů z Ukrajiny, krajanské programy po úpravě státního rozpočtu, korespondenční volba v projednávání v PS PČR). V dalších bodech navázal zvláštní zmocněnec Jiří Krátký přehledem hlavní krajanských akcí v prvním pololetí roku 2022 a vyhodnocením hlavních trendů v krajanské agendě.
 

Komise byla informována o obsahu mezinárodní krajanské konference v Budapešti, o konferenci severoamerických krajanských škol v Chicagu, o rychlém globálním nárůstu krajanských aktivit v jarním období a o pokračování projektu TAČR věnovaném nové krajanské politice a novým potřebám české diaspory.

V bloku věnovaném příspěvkům resortů se hovořilo především o konkrétních problémech týkajících krajanů v některých územích východní Evropy (problémy při doručování poštovních zásilek a důchodů) a o opakovaných požadavcích krajanů na snížení administrativní zátěže (ověřování) při zasílání tzv. potvrzení o žití, jako podmínkou pro zasílání důchodů. Zvláštní zmocněnec poděkoval MŠMT (DZS) za velmi flexibilní přístup k řadě nečekaných úkolů, které vyplynuly z nečekané krizové situace krajanů na Ukrajině (zvýšená poptávka po letních jazykových kurzech a jazykových táborech v ČR). S jednotlivými příspěvky vystoupili zástupci MŠMT, MV, MPSV, MZ, MS.

.