Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Jednání pracovní skupiny na podporu českých krajanů v Banátu

 

Dne 25. listopadu 2020 se uskutečnilo jednání pracovní skupiny Banát zřízené  s cílem podpořit české krajany v této oblasti.  Pracovní skupina pracovní skupina Banát je vytvořena v návaznosti na provedenou analytickou studii MZV z podzimu roku 2019 a zařazení Banátu mezi priority v krajanské politice. 
 

V oblasti rumunského jižního Banátu, a rovněž v Srbsku, žijí už bezmála po dvě staletí potomci  českých kolonistů, kteří v oblasti působili jako hraničáři rakouské monarchie na území hraničícím s Osmanskou říší. Obyvatelé českých vesnic v především v rumunském Banátu si uchovali znalost českého jazyka,  tradice a zvyky  a způsob hospodaření své původní české vlasti. A tyto tradice jsou předávány i dalším pokolením i prostřednictví české lokální školy za pomoci vyslaného českého učitele.

Členy pracovní skupina jsou zástupci českých vesnic Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Bígr, Eibenthal a Šumice a neziskových organizací, které se dlouhodobě podílí na podpoře Čechů v Banátu. Pracovní skupina identifikovala konkrétní lokální problémy, které je nutno vyřešit. Jedná se o otázky sociálně-zdravotní, tj. zajištění péče o seniory v odlehlých oblastech, dále ekologické – zajištění zdrojů pitné vody a třídění odpadu. Další důležitou oblastí je podpora lokální výroby a zemědělství a tím zajištění pracovních příležitostí i pro mladou generaci. Významnou oblastí je i podpora šetrného cestovního ruchu a ochrany hmotného kulturního dědictví.  Následně bude nalezen vhodný partner v ČR (státní i neziskových sektor), který se bude podílet na řešení výše uvedených  problémů.

.