Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Krajané z Brazílie
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference o „Českém původu brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka“

 

Dne 28. ledna 2020 přijal zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti na MZV ČR krajanskou delegaci z Brazílie, která se účastnila konference pořádané v Praze k tématu „Český původ brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka“.

Konferenci a návštěvu potomků prezidenta Kubitscheka v ČR spolupořádá Krajanské museum vystěhovalectví do Brazílie v Ralsku spolu se Stálou komisí Senátu pro krajany v zahraničí.

V rámci jednání měl zvláštní zmocněnec možnost seznámit se s dosavadními výsledky hledání kořenů slavného českého rodáka v ČR, získal informace o postupném splývání německé, české a rakouské emigrace v daleké Brazílii, ale především o krajanském vnímání národní české identity v jižních oblastech Brazílie v současné době. Hosté hovořili o svých plánech činnosti v blízké i vzdálené budoucnosti.  Z rozhovorů vyplynul zájem našich krajanů v Brazílii hrát silnější roli než doposud v propagaci českých zájmů v regionech, kam nedosáhnou svými přímými aktivitami oficiální české kulturní nebo obchodní instituce a úřady. Mezi pěti hosty byli zástupci tradičně úspěšných, vzdělaných osob, pohybujících se v univerzitním a uměleckém prostředí.

Profesorky historie Keila Carvalho a Zara Simoes, architektka Soraya Brixi a lékař Pedro Kubitschek, přímý potomek prezidenta Juscelina Kubitscheka.

https://www.emigrationmuseum.cz/akce-a-prednasky/170-juscelino-kubitschek

„Český původ brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka“

.