Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

TGM
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krajané ve světě si připomínali 171. výročí narození první československého prezidenta T.G.M., 7. března 2021

 

Březnové výročí narození Tomáše G. Masaryka bylo pro řadu českých krajanských spolků ve světě příležitostí k připomenutí si sounáležitosti s českou komunitou a národní identitou, a to i přes omezené podmínky k osobnímu setkávání. Za všechny uveďme již tradiční setkání krajanů u sochy T.G.M. na hlavní třídě v Mexico City pojmenované po prvním československém prezidentovi. Za organizací krajanských aktivit v Mexiku stojí v posledních letech předsedkyně spolku paní Edna Goméz Ruiz.
 

V hlavním městě Mexika se nachází několik symbolických míst spojených s T.G.M. Nejznámějším je právě památník T.G.M. na stejnojmenné třídě Masaryk v bohaté části města Polanco, a rovněž dívčí škola T. G. Masaryka. Osobnost a jméno T.G.Masaryka pomáhal v Mexiku v 30. letech 19. století propagovat mexický prezident Lázaro Cárdenas, osobní Masarykův osobní přítel a obdivovatel, který stojí za pojmenováním hlavní třídy v Mexico City po T.G.M.

Dobré jméno Československa v zemi pomáhali šířit i další slavní Češi působící v Mexiku, například v Mexiku slavná filmová herečka konce čtyřicátých a začátku padesátých let Miroslava Sternová, či olympijská vítězka z Mexika 1968 a pozdější trenérka mexického družstva gymnastek Věra Čáslavská nebo sochař Miloslav Chlupáč z roku 1968 a další.

Nezapomeňme, že řada krajanských aktivit v Mexiku se koná v části města, která se jmenuje Lidice. Mexická obec Lidice byla vůbec první na světě, která ještě v létě 1942 převzala jméno této české obce, aby toto jméno žilo v paměti lidí dále. 

Československo mělo v Mexiku díky slavným krajanům vždy dobré jméno, které doplňovala i pověst kvalitních českých výrobků. České sklo (Cristal de Bohemia) a česká bižuterie je dodnes pojmem, který si Mexičané spojují s nejvyšší kvalitou. Masaryk zůstává v Mexiku pojmem, který spojuje krajany, i když celosvětově si v letošním roce krajané vybrali v hlasovací anketě za  symbol krajanství postavu J.A. Komenského.

TGM v Mexico City

TGM v Mexico City

.