Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Svatoludmilská mše
Foto: jk
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krajanská účast na Národní svatoludmilské pouti při završení oslav 1100. výročí smrti české patronky

 

Velkolepou národní poutí na Tetín a svatou mší pořádanou pod širými nebem při příležitosti roku 1100. výročí od smrti svaté Ludmily vyvrcholilo pětileté období oslav připomínání si první české světice. Jako hosté se národní mše účastnila řada českých krajanů z blízkých i sousedních zemí. Za MZV se akce na pozvání pořadatelů účastnili náměstek sekce právní a konzulární Martin Smolek a vedoucí samostatného krajanského oddělení Jiří Krátký.

Svatá Ludmila je tradičně, i pro Čechy v zahraničí, významnými propojujícím prvkem, o čemž svědčí i mimořádný zájem o účast na akcích a projevený zájem o organizaci akcí v zahraničí, po nejvíce na Ukrajině, kde je tradice svaté Ludmily vůbec nejsilnější, ale také např. v USA a v dalších místech. Rovněž na sobotní vyvrcholení oslav do Tetína dorazili mezi hosty krajané, především ze Slovenska, Německa, Rakouska, ale například i ze vzdáleného San Franciska.

Mezi oficiálními hosty národní pouti se objevila řada českých politiků, senátorů, členů PS PČR, napříč politickým spektrem, a rovněž zahraničních diplomatů. Vedle papežského nuncia Charlese Balva např. velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis, ale i další členové diplomatického sboru z Arménie, Argentiny, Chorvatska, Maďarska, Moldavska, Rakouska a Ruska. S ohledem na krajanskou účast a symboliku stojí proto jistě za zmínku skutečnost, že celebrantem slavnostní mše byl český rodák z nedalekého okolí Tetína, vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn, který se stal pro tuto událost v Čechách papežovým legátem. Kardinál předal poutníkům osobní pozdravy od papeže Františka a připomněl hluboký osobní zájem papeže o letošní svatoludmilské oslavy. Papež dle slov kardinála, dokonce zvažoval svoji osobní účast. Kardinál Schönborn několikrát zdůraznil, jakou radostí je pro něho být papežovým vyslancem ve svém rodišti.

Vídeňský kardinál sloužil mši v českém jazyce, i když správnou výslovnost českého jazyka, jak sám kardinál přiznal, dávno zapomněl. Přestože se narodil v Čechách nedaleko od Tetína, v Čechách strávil pouze rok, a tento krátký pobyt v českém prostředí byl ve srovnání s dlouhým životem v zahraničí jen příliš krátký, než aby si mohl uchovat znalost českého jazyka do současnosti. Svou vazbu na české země zdůraznil, když k milému překvapení všech hostů předal, jako odkaz na rodinné hodnoty babičky svatého Václava svaté Ludmily, všem přítomným pozdrav od své matky, která narozena v Litoměřicích před 101 lety zaslala, prostřednictvím kardinála, všem Čechům srdečné pozdravy.

V dalších proslovech vystoupili také kardinál Dominik Duka a starosta obce Tetín Martin Hrdlička. Na zahájení následné akce na radnici města vystoupila rovněž hejtmanka středočeského kraje Petra Pecková, která připomněla svoji účast na otevření výstavy Svatá Ludmila v Kyjevě, v prostorách kláštera svatého Michala (14. září 2021). Poděkovala obci Tetín za pět let práce na projektu, připomněla podporu středočeského kraje a připomněla výbornou spolupráci s MZV prostřednictví ZÚ Kyjev a Českých center Kyjev při otevření výstavy. Další informace k průběhu mše zde.

Svatoludmilská mše

Svatoludmilská mše

Svatoludmilská mše

Svatoludmilská mše

 

.