Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Fuen flyer
Foto: Fuen.org
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Chmělař přijal na MZV delegaci FUEN

 

Náměstek ministra zahraničních věcí Aleš Chmelař přijal v pátek 11. října v prostorách Černínského paláce delegaci Federálního svazu evropských národností (FUEN).  Mezi členy delegace doprovázející předsedu FUEN Loránta Vincze byli přítomní nejvyšší představitelé tří velkých zastřešujících organizací nejvýznamnějších  českých menšin ve střední a jihovýchodní Evropě, tj. v Rumunsku, Chorvatsku a na Slovensku, Adrián Merka, Vladimír Bílek a Pavel Doležal. Další členové doprovodu Mariusz Wałach a Martin Dzingel zastupovali  naopak dvě velké národnostní menšiny v ČR, tj. menšinu polskou a německou. Delegaci doplňoval přímý poradce FUEN Dénes András Nagy.
 
 

Hlavním důvodem přijetí na MZV ČR a návštěvy delegace FUEN v Praze bylo představení iniciativy "Minority SafePack" (One million signatures for diversity in Europe). Touto iniciativou FUEN prosazuje evropskou unijní garanci nad respektováním minimálního standardu práv menšin v jednotlivých zemích EU. Pro její přijetí hledá podporu především u vybraných členských států, kde doposud nebyla této iniciativě poskytnuta zásadnější podpora ze strany veřejnosti. Za zmínku stojí v tomto ohledu především argumenty Loránta Vinze o slabinách v aplikaci platné legislativy v jednotlivých státech, případně odmítání uznání menšin v zemích jako jsou např. Řecko nebo Francie. Obsahem iniciativy je řada legislativních návrhů, požadující především zlepšení ochrany národnostních a jazykových menšin a rozšíření jejich práv přijetím navrhovaných právních aktů. Společně tyto návrhy vytvářejí základ pro vytvoření minimálního Právního rámce EU pro práva menšin. Mezi benefity zmíněné inciativy má patřit i otevření možnosti finanční podpory ze strany fondů EU.

Za Ministerstvo zahraničních věcí ČR se přijetí delegace FUEN zúčastnil rovněž zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký, který se pak zvlášť setkal s předsedou Svazu Slováků a Čechů v Rumunsku Andrianem Merkou, s poslancem za českou menšinu v Chorvatském parlamentu Vladimírem Bílkem a místopředsedkyní české krajanského svazu v Chorvatsku a současně místohejtmankou Bjelovarsko-bilogorskeho kraje Tanjou Novotni Golubič. Obě jednání se týkala aktuálních otázek a plánů obou velmi aktivních českých menšin pro nadcházející měsíce v obou zemích.

Přijetí delegace FUEN

Přijetí delegace FUEN

.