Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek ministra Martin Smolek přijal delegaci chorvatských Čechů a českých Chorvatů

 

Delegaci chorvatských Čechů vedenou poslancem chorvatského parlamentu Vladimírem Bílkem a v doprovodu velvyslankyně Chorvatska v ČR paní Ljiljany Pancirov přijal dne 13. května náměstek ministra zahraničních věcí pro otázky právní a konzulární Martin Smolek za přítomnosti zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti Jiřího Krátkého. Vedle dalších představitelů Svazu Čechů v Chorvatsku byl členem delegace také předseda Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR pan Jan Kopřiva.

Přijetí se uskutečnilo na žádost krajanů, kteří poděkovali za dosavadní podporu, jíž se jim dostává ze strany MZV ČR, a současně představili plány své další činnosti. Tou významně napomáhají mimo jiné k rozvoji moderních bilaterálních vztahů mezi oběma státy, což přímo potvrdila i přítomná chorvatská velvyslankyně paní Pancirov, která při rozhovoru  několikrát vyzdvihla důležitou roli, jakou sehrává česká komunita svou příkladnou organizovaností a aktivitami mezi ostatními menšinami v její zemi. Během přijetí byl dále zmíněn zájem českých krajanů v Chorvatsku i přípravenost chorvatské vlády ještě více upevnit tyto vzájemně obohacující vztahy také formou bilaterálního smluvního dokumentu, kterým by se česká komunita mohla vyrovnat ostatním významným menšinám v Chorvatsku, jako jsou Maďaři, Italové, Srbové, Černohorci nebo Slovinci. Obě strany se dohodly, že budou pro tento požadavek hledat takovou formu dokumentu, která zohlední zájem obou stran a současně bude i odpovídat právní tradici obou zemí.

Tentýž den byla chorvatská delegace přijata rovněž ministrem kultury ČR a jednala v Senátu Parlamentu ČR. Nazítří pak krajanskou delegaci čekal další pracovní program v Brně.

Náměstek Smolek přijal delegaci chorvatských Čechů

Náměstek Smolek přijal delegaci chorvatských Čechů

.