Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Neformální setkání zmocněnce pro krajanské záležitosti s krajany v Římě

 

9. března 2019 „Caffé-Bar Ciampini“ p.zza San Lorenzo in Lucina 29

V rámci cesty na konferenci českých škol v Římě se zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký spolu se senátory Tomášem Czerninem a Petrem Kolibou sešli k neformálnímu posezení s Čechy žijícími především v Římě a jeho okolí. Zájem o setkání překonal všechna původní očekávání a do Říma nakonec přijeli i krajané ze vzdálené Neapole či ze severního kraje Emilia Romagna. Bylo příjemným překvapením, že o setkání projevili velký zájem především ti, kteří nejsou ukotvení v síti tradičních krajanských spolků, i to, že se v Římě rozrůstá nová skupina mladých českých krajanů, vysokoškolských studentů programu Erasmus. Na tomto prvním neformální setkání jsme měli možnost přivítat hned tři zástupce.

Během rozhovoru byla otevřena řada témat, která se týkají praktických aspektů vztahu českých občanů v zahraničí k našemu státu. Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti proto při této příležitosti přislíbil italským krajanům častější příležitosti k setkávání a kontaktům s pražským úřadem s cílem udržet jejich aktivní přístup a konstruktivní diskusi o těchto záležitostech.

Společné vzpomínkové foto před kostelem San Lorenzo in Lucina v centru Říma zakončilo toto první neformální krajanské setkání přesně v den, kdy se před 282 lety narodil slavný český skladatel, současník a osobní přítel W. A. Mozarta Josef Mysliveček. „Il Divino Boemo“, jak byl Římany v mozartovské době nazýván,  prožil v Říme konec svého života a kostel San Lorenzo in Lucina se stal místem jeho věčného odpočinku.

Neformální setkání s krajany

Neformální setkání s krajany

.