Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové přístupy ke koordinaci krajanské problematiky – výzkumný projekt TAČR

 

Dne 12. srpna se uskutečnil pravidelný kontrolní den výzkumného krajanského projektu TAČR „Nové přístupy ke koordinaci krajanské problematiky. Výzkumný tým soustředěný kolem Doc. Evy Jánské seznámil přítomné zástupce krajanského oddělení MZV s průběžnými výsledky projektu.

Ty se v této fázi vztahovaly především k vyhodnocení prvních tří set dotazníků, které se již vrátily od respondentů ze zahraničí. Podle těchto výsledků o účast v projektu projevují největší zájem čeští krajané ze západní Evropy, především z Německa a z Velké Británie. Krajané z USA a Kanady jsou zatím zastoupení o něco méně. Nejméně odpovědí přišlo zatím z Austrálie a Nového Zélandu, čímž bychom rádi i touto formou znovu oslovili naše krajany z těchto teritorií s žádostí o aktivnější zapojení se do projektu (viz webový odkaz níže). První výsledky ukazují na pozitivní silný zájem krajanů o dění v ČR a velký zájem podílet se přímo na politickém životě v ČR (76%). Největší zájem projevují skupiny osob s vysokým vzděláním. Dle věkových skupin to jsou především tři věkové skupiny od 1) 31 do 35 let, 2) od 36 do 40 let a 3) od 41-45 let. S menším odstupem v intenzitě zájmu se jedná o mladší věkovou skupinu 20-30 let. I tak je i u této věkové skupiny zájem velmi silný. Projekt si dává vedle získání hlavních podnětů od krajanů také za cíl srovnat český přístup ke krajanské problematice s přístupy některých jiných vybraných zemí, především evropských.

Výzva k zapojení se do projektu - dotazník: https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/krajane/aktualni_informace/vyzva_pro_krajanskou_verejnost_k.html

.