Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Oficiální předání knihy Černí sokoli
Foto: KM
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální předání knihy Černí sokoli členům spolku „Namibijské děti“ ve Windhoeku

 

V hlavním městě Namibie Windhoeku se dne 9. ledna 2021 uskutečnil za osobní účasti autorky Kateřiny Mildnerové, zástupců českého velvyslanectví v Pretorii a české honorární konzulky v  Namibii, slavnostní křest knihy „Černí sokoli“, popisující dramatické osudy namibijských dětí vychovaných v Československu.
 

České ministerstvo zahraničí registruje mezi krajanskými spolky ve světě také spolek „Česko-namibijské děti“, spolek přátel České republiky. Základem jeho členské základny je právě skupina 56 namibijských dětí, které se v 80. letech dostaly jako váleční uprchlíci, často sirotci, do tehdejšího Československa. Jednalo se o formu humanitární pomoci poskytnuté Československem dětem z této země zmítané občanskou válkou. Konec komunistického režimu v ČSSR a získání nezávislosti Namibie však o šest let později vedly k nucené relokaci dětí zpět do Namibie. Členové této skupiny později založili „krajanský“ spolek, který je pro ně dodnes vzpomínkou na českou část jejich identity.

Řada členů spolku dnes působí v Namibii na významných pozicích ve státní i soukromé sféře, část však bohužel také již několik let bojuje s životem v chudobě. Co však drží skupinu pohromadě je společné osobní pouto k České republice, kterou dodnes  často považují za svůj jediný a pravý domov. V současné době členové spolku uvažují o založení nevládní organizace s cílem získat pevnější základnu pro společné projekty.

Kniha "Černí sokoli" antropoložky Kateřiny Mildnerové je živým svědectvím zajímavých osudů členů tohoto spolku. Při příležitosti vydání této knihy v roce 2020 se MZV ČR rozhodlo věnovat  každému členů spolku jeden výtisk knihy. Dva zvláštní výtisky knihy byly předány také Národní veřejné knihovně a univerzitní knihovně ve Windhoeku.

Na křest knihy v Namibii se podařilo autorce K. Mildnerové přicestovat i přes obtížné dopravní podmínky související s pandemií COVID 19, a to společně s dokumentaristy z Univerzity Palackého v Olomouci, kteří připravují v koprodukci s Českou televizí celovečerní dokumentární film o česko-namibijských dětech.

Na slavnostním křtu se kromě MZV ČR, Velvyslanectví ČR v Pretorii a Univerzity Palackého v Olomouci podílel rovněž Národní pedagogický institut ČR.

Oficiální předání knihy Černí sokoli

Oficiální předání knihy Černí sokoli

Oficiální předání knihy Černí sokoli

Oficiální předání knihy Černí sokoli

.