Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Inaugurace česko-italského projektu „Kde domov můj“ – zmapování českých stop v severoitalském kraji Tridentsko

 

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký se spolu s dalšími pozvanými hosty zúčastnil v pátek 11. října 2019 v prostorách Italského kulturního institutu v Praze  oficiálního představení projektu česko-italského krajanského spolku Přátelé Čech a Moravy z Val di Ledro „Kde domov můj“. Projekt nás provádí po historických českých stopách alpskou krajinou jižních Tyrol, které sahají až do doby Jana Lucemburského a plně se rozvíjejí v dalších obdobích, především pak během První světové války.

Oficiální inaugurace projektu v říjnové Praze se stala ideální příležitostí k připomenutí již jedenáctileté historie vzniku tohoto aktivního česko-italského partnerství a dodnes jedné z nejúspěšnějších platforem moderní krajanské diplomacie založené na historických vazbách. Tato platforma obnoveného setkávání obyvatel obou zemí a sdílení české a italské kultury vznikla v roce 2008 v malém alpském údolí na základě obnovených historických kontaktů mezi obyvatelstvem obou zemí a jejich kulturami.

Tou hlavní sdílenou kulturní identitou však byla česko-italská solidarita a obyčejná lidská pomoc mezi dvěma cizími národy projevená v době První světové války, která zůstala pevně zakořeněná v myslích potomků původních obyvatel tehdejšího Rakouska-Uherska po celé jedno století. Tato silná lidská vazba překonala i dobu uměle vytvářených překážek v době komunistické totality, aby se mohla opět přirozeně projevit a plně rozvinout s návratem demokracie. A tak s ohledem na blížící se výročí Sametové revoluce je projekt „Kde domov můj“ dalším konkrétním krajanským příspěvkem k oslavě znovunabyté svobody volného pohybu českých občanů.

Slavnostního představení projektu v Praze se kromě italských hostů z tridentského kraje zúčastnila řada osobností z českého politického a kulturního života. Nechyběli mezi nimi senátoři, starostové spřátelených českých měst, zástupci několika resortů a mezi nimi rovněž zástupci MZV ČR, včetně těch, kteří se na vzniku a rozvoji platformy aktivně podíleli. Oficiálního uvedení projektu se na půdě Italského kulturního institutu ujal J. E. Francesco Saverio Nisio, velvyslanec Italské republiky v Praze. Představení projektu v jeho jednotlivostech se zhostil předseda spolku Giuliano Pellegrini.

Velvyslanec F.S. Nisio

Velvyslanec F.S. Nisio

Tradice

Tradice

G. Pellegrini

G. Pellegrini

Mapa Trentina pro české turisty

.