Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

On-line debata na téma „Situace Čechů žijících v zahraničí v roce 2020“

 

Spolek Česká škola bez hranic uspořádal v neděli 22. listopadu 2020, v návaznosti na průzkum veřejného mínění mezi krajany uskutečněný v polovině listopadu, virtuální debatu krajanů věnovanou aktuální situaci Čechů žijících v zahraničí.
 

Virtuální debaty se rovněž zúčastnili zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký a předseda Stálé komise Senátu pro Čechy žijící v zahraničí Tomáš Czernin. Oficiální přítomnost zástupců českých institucí na konferenci symbolicky posílil český velvyslanec ve Francii, J.E. Michel Fleischmann, neboť právě v Paříži vznikla v roce 2003 první z Českých škol bez hranic.

Nedělní video-konference jednala o závěrech listopadového průzkumu mezi krajanskou veřejností, který zorganizovala v rámci svého projektu Česká škola bez hranic. Průzkum vygeneroval řadu konkrétních dotazů. Na některé otázky odpověděl zvláštní zmocněnec během konference. Většina otázek, především ty, které mířily do oblasti vzdělání, budou organizátory (ČSBH, z.s.) projednány na Meziresortní komisi pro Čechy žijící v zahraničí[1], která se sejde v prosinci tohoto roku.

Z projednávaných výstupů průzkumu během nedělní konference vyplynulo, že za největší priority aktuálně krajané považují následující čtyři oblasti: možnost korespondenční volby v parlamentních volbách 2021 (95%), vzdělání a školství (80%), služba státu občanům v zahraničí (71%), Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí, česká věda v zahraničí, podnikání a ekonomická diplomacie (50%).

Dalšími praktickými oblastmi, které krajany zajímají, jsou: efektivní komunikace (sdílené informační portály), šíření dobrého jména v zahraničí, šíření informací o dění v ČR mezi Čechy v zahraničí, a naopak o dění mezi Čechy žijícími v zahraničí v českém prostředí.

Debaty se zúčastnili a své dotazy zaslali diskutující ze Švýcarska, Rakouska, Srbska, Malty, Španělska a Ukrajiny. Mezi cca 60 diskutujícími nechyběli krajané z USA, Slovenska a Francie.

Vzhledem k tomu, že velká část otázek se týká konzulární problematiky, pozval zvláštní zmocněnec účastníky nedělení večerní konference na další pokračování velké konference věnované tentokrát právě především konzulárním službám pro Čechy v zahraničí, která se uskuteční on-line v pátek 11. prosince v 16 hodin středoevropského času prostřednictvím platformy Zoom (volně ke stažení), přihlásit se lze na portálu:

https://docs.google.com/.../1FAIpQLSfCjUqqqruMnw.../viewform

 

 


[1] Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí, která sdružuje ostatní ministerstva, byla zřízena v roce 2017 z podnětu Senátu PČR. Zasedání svolává a předsedá zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti. Role komise je především koordinační a poradní v oblasti vládní krajanské politiky.

 

.