Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Online debata ministra Tomáše Petříčka s Čechy žijícími v zahraničí

 

Dne 18. listopadu 2020 se uskutečnila virtuální debata ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka s Čechy žijícími v zahraničí. Do debaty se přihlásilo více než 300 přihlášených krajanů. Diskuse byla svolána z podnětu iniciativy "Chceme volit distančně“, a zájem českých občanů o účast ve volbách formou korespondenční volby byl hlavním tématem debaty.

Ministr Tomáš Petříček informoval o aktuálních aktivitách ministerstva zahraničních věcí v krajanské politice, formách podpory ze strany České republiky krajanským aktivitám v zahraničí i o novinkách v oblasti propojování krajanské komunity po celém světě. Konkrétně představil nový projekt Czech.global, který má umožnit jak vzájemné propojování krajanů, tak i být zdrojem informací týkajících se krajanské tématiky.

Hlavní téma debaty byl dlouhodobý zájem českých občanů žijících v zahraničí o účast ve volbách korespondenční formou. Češi žijící v zahraničí usilují o tuto možnost již několik desítek let, bohužel dosud neúspěšně. Ministr Tomáš Petříček vyjádřil podporu tomuto úsilí a informoval o aktuálním stavu projednávání novely zákona, která by korespondenční volbu českým občanům žijícím v zahraničí měla umožnit.

Diskuse se rovněž zúčastnili Martin Smolek, náměstek pro řízení sekce právní a konzulární a zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký, kteří odpovídali na otázky krajanů týkající se například dopadů aktuální pandemické situace, brexitu a další.

Na první online debatu naváže v prosinci tohoto roku další, která bude věnována především konkrétním konzulárním problémům Čechů žijících v zahraničí.

.