Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cesta zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti, Jaroslava Kantůrka, za krajany do USA a do Kanady

 

Ve dnech 13.–18. listopadu 2015 vykonal zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jaroslav Kantůrek pracovní cestu do USA a Kanady. Hlavním cílem cesty byla účast na oslavách 150. výročí založení Amerického Sokola v Chicagu, kterých se zúčastnila rovněž ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová s delegací, náměstek ministra zahraničních věcí Martin Pros a velvyslanec v USA Petr Gandalovič.

Oslavy 150. výročí založení Amerického Sokola potvrdily výjimečnost organizace, která dokázala i po 150 letech uchovat u svých členů povědomí o jejich vazbě k rodné vlasti. V tradiční oblasti české imigrace do USA – na americkém Středozápadě – zůstávají  Sokolovny centry krajanského života. Přestože se již dávno nejedná o ryze českou organizaci, Sokol nadále významně přispívá k uchovávání českého dědictví: spravuje česká muzea, knihovny či archívy a nabízí také kurzy českého jazyka, historie a umění.

Součástí programu v Chicagu ve dnech 13.–16. 11. 2015 byla dále návštěva University of Chicago, která sehrála významnou roli při vzniku samostatného Československa. Delegace dále navštívila tři české školy: Školu T. G. M. v Ciceru, školu České katolické misie v Brookfieldu a školu Ústředny moravských spolků v Glendale Heights a památný Český národní hřbitov v Chicagu.

V Ottawě a Montrealu se uskutečnila ve dnech 16.-18.11. 2015 další setkání s krajany např. s českým hokejistou Milanem Michálkem v Ottawě, honorárním konzulem Hynkem Žikovským v Montrealu a s místními krajany u příležitosti konání Valné hromady Sokola Montreal. U příležitosti výročí 17. listopadu byla předána stříbrná medaile Jana Masaryka významnému českému podnikateli, astrofyzikovi a mecenáši Karlu Velanovi.

Škola TGM

Škola TGM

Karel Velan

Karel Velan

.