Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Zámek Poděbrady
Foto: ÚJOP UK
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oznámení zvláštního zmocněnce k realizaci vzdělávacího programu pro krajany v r. 2020

 

Rozhodnutí Komise pro krajanské záležitosti z 30. dubna 2020 o způsobu realizace vzdělávacího programu pro krajany (jazykové a metodické kurzy, semestrální studium na VŠ) v roce 2020 v souvislosti s pandemií COVID-19

Dne 30. dubna 2020 se sešla Komise pro krajanské záležitosti MŠMT, MZV a FF UK za účelem výběru kandidátů na tradiční výukové a studijní programy pro krajany. Vzhledem k podmínkám trvajícího nouzového stavu Komise mimořádně zasedala formou online, prostřednictvím aplikace Microsoft Teams. Výběr se týkal těchto tří kurzů: čtyřtýdenní kurz českého jazyka v Poděbradech, kurz metodiky výuky českého jazyka v Praze a semestrální studijní pobyty krajanů na vysokých školách v ČR. Komise v posledním dubnovém dni rozhodovala nejen o výběru uchazečů, ale netradičně rovněž o formě pořádání jazykových kurzů jako takových, a to vzhledem k přetrvávající pandemii COVID-19 a omezení možností pohybu osob mezi státy.

Po důkladném zvážení všech faktorů, reálných možností i všech dostupných informací rozhodla komise po diskusi se zástupci ÚJOP UK takto:

1) Letní čtyřtýdenní jazykový kurz v Poděbradech (17. 7. 2020 – 14. 8. 2020)

V letošním roce se z důvodu pandemie COVID-19 a nepředvídatelnosti dalšího vývoje situace v jednotlivých zemích (šíření nákazy, otevření hranic, předpokládaná povinná karanténa, možnosti dopravy do/ z ČR aj.) letní čtyřtýdenní jazykový kurz konat NEBUDE.

Uchazeči z 29 zemí, kteří splnili podmínky pro přihlášení do kurzu, budou informováni ZÚ/GK o přeložení jeho přihlášek z ročníku 2020 na rok 2021 a o skutečnosti, že jejich přihlášky budou přednostně zohledněny Komisí při výběru uchazečů do kurzu v roce 2021. Komise bude dbát na splnění všech podmínek pro přijetí do kurzu, stejně jako na teritoriální zastoupení. O formalitách potvrzení svého zájmu účastnit se ročníku 2021 budou vybraní uchazeči informováni prostřednictvím ZÚ/GK na počátku ledna 2021.

2) Kurz metodiky výuky českého jazyka (24. 8. – 4. 9. 2020)

Kurz metodiky výuky českého jazyka se v letošním roce bude z důvodu pandemie COVID-19 konat ONLINE formou.

Online podoba kurzu bude na základě výsledku jednání Komise pro krajany ze dne 30. 4. 2020 připravena zástupci ÚJOP UK v nejbližších dnech. Dotčené ZÚ/GK ověří zájem vybraných uchazečů/náhradníků o absolvování kurzu ONLINE formou. Předběžné informace o průběhu a programu kurzu postoupí pracoviště zvláštního zmocněnce pro krajany příslušným ZÚ/GK během měsíce května.

3) Semestrální pobyty v akad. r. 2020/ 2021

Umožní-li to epidemická situace, semestrální krajanské pobyty v akademickém roce 2020/ 2021 se budou konat PREZENČNÍ formou v ČR.

 

.