Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Pomník M. Horákové
Foto: Prague.eu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

"Paměť národa" je i krajanskou pamětí - setkání se zástupci Post Bellum, o.p.s.

 

Dne 31. července se v Černínském paláci uskutečnila schůzka zástupců MZV ČR, Českých center a společnosti Post Bellum o.p.s., během které byly projednány možnosti dalšího posílení vzájemné spolupráce na již započatých projektech ve vztahu ke krajanské tématice.

Konkrétně se jedná o sběr příběhů výrazných českých krajanských osobností. Obě strany projevily aktivní zájem a představily i několik možných alternativ. Jednou z nich je širší přímé zapojení Čechů žijících v zahraničí. Druhou  propojení s dalšími subjekty, institucionálními i soukromými, které se věnují podobnému tématu, a třetí možností je rozšíření spektra forem uchovávaných pamětí. Hovořilo se rovněž o možnostech užití vytvořeného materiálu. Klíčem k úspěchu této spolupráce je nalezení vhodného kompromisu v nárocích na kvalitu formátu a aktivizace co největšího počtu krajanů ve světě, kteří k tomuto projektu mohou přispět sběrem námětů z krajanské historie, ale i přímo zajišťováním rozhovorů. Velký úspěch má zařazení projektu do aktivit několika českých škol na třech kontinentech (Evropě, Americe a Austrálii). V tomto projektu se samy děti stávají autory obsahu vlastní krajanské historie v místní komunitě (Mnichov, Drážďany, Brusel, Florencie, Londýn, Manchester, Chicago, Sydney, Reykjavík, Žytomyr).

Za MZV se jednání zúčastnila náměstkyně ministra Anita Grmelová a zvláštní zmocněnec pro krajany Jiří Krátký, za Česká centra specialistka pro oblast společenských věd Hana Pištorová a za Post Bellum koordinátoři mezinárodní spolupráce Marie Janoušková, Eva Mikulášková a Jan Blažek.

.