Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Mezinárodní konference krajanských knihoven
Foto: Czech Association
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozvánka na Mezinárodní konferenci krajanských knihoven

 

V neděli 27. března 2022 se uskuteční Mezinárodní online konference krajanských knihoven. Jedná se o novou krajanskou konferenci, organizovanou Českou asociací. Konference si klade za cíl poukázat na neoddiskutovatelnou důležitost krajanských knihoven jako na pojítko krajanské komunity s českou kulturou a literaturou, položit základní stavební kámen jejich vzájemné spolupráci a otevřít dialog ke společnému hledání jejich cílů a rozvoje.

Informace o programu a konferenci:  https://czechassociation.org/konference/.

K účasti na konferenci je třeba se registrovat ZDE: https://forms.gle/avFWAmsTPo1wEauQ9 .  Účast na konferenci je zdarma (Odkaz na konferenci bude zaslán několik dní před konferencí na email uvedený v registraci.) Součástí bude rovněž vyhodnocení dotazníku, o jehož vyplnění žádají organizátoři do 21.2.2022.

Předzvěstí konference bylo již vyhlášení speciální ceny pro počin krajanských knihoven, která vznikla na základě spolupráce České asociace a spolku Krajánek ve světě s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J.A. Komenského.

Jednotlivé panely pak budou zaměřeny na základní oblasti týkající se každé knihovny, na společné problémy, citlivá místa a specifickou problematiku krajanských knihoven, jež vyplynou z dotazníkového šetření napříč krajanskými knihovnami. Nezapomeneme ani na příklady dobré praxe krajanských knihoven v zahraničí a školních nebo menších knihoven v ČR. Přidružené workshopy pak poskytnou praktické rady a způsoby řešení v oblasti vedení knihoven, financování jejich organizace a zajištění obnovy knihovního fondu. Jak jsou krajanské knihovny v zahraničí provozovány, v jakých prostorách a jak funguje půjčování knih, a kdo se o ně stará? Jak mohou ustát celosvětový trend úpadku čtenářství? Je digitalizace jejich nepřítelem nebo naopak cestou k moderní knihovně, která je čtenářům blízko? Jaká je budoucnost krajanských knihoven a kroky nutné k jejich dlouhodobé udržitelnosti?

.