Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní setkání vedoucího krajanského oddělení Jiřího Krátkého s předsedou Dvořákovy společnosti v Londýně panem Davidem Robertsem

 

Dne 30. srpna 2021 se sešel vedoucí krajanského oddělení Jiří Krátký v Černínském paláci s předsedou londýnské Dvořákovy společnosti (The Dvořák Society for Czech and Slovak Music). Společnost sdružuje v Londýně krajany i Brity, příznivce české klasické hudby a schází se v českém spolkovém domě Velehrad. Společnost nejenže na vysoké úrovni propaguje českou klasickou hudbu, ale také pomáhá v péči o české talenty. Vydává odborný časopis a je uznávaným subjektem na britské kulturní scéně. V ČR spolupracuje s HAMU a dalšími subjekty. 

Sesterskou organizací působící v Londýně je Nadace Emy Destinové, kterou úspěšně vede Jarmila Karasová. Oba spolky ideálně propojují v Londýně českou komunitu s českou hudbou. MZV podporuje činnost obou společností formou krajanských darů. Při návštěvě zvláštního zmocněnce Jiřího Krátkého v Londýně v roce 2019 vznikl zajímavý projekt o propojování krajanů - hudebníků, vytvořením osobních kontaktů a sítě českých umělců a odborníků v klasické hudbě po celém světě. O projekt projevili zájem např. čeští krajané ze tří velkých italských měst.

Setkání Jiřího Krátkého a Davida Robertsena se týkalo českých krajanských osobností působících úspěšně v oblasti vážné hudby ve Velké Británii, jako např. Lada Valešová na Guildhall School of Music v Londýně, houslista Pavel Fischer na birminghamské konzervatoři, flétnistka Veronika Klírová v Birminghamském symfonickém orchestru nebo violonellista Petr Prause, který je vedoucím katedry komorní hudby na Royal Nothern College of Music v Manchesteru. Jiří Krátký ocenil, že krajanské osobnosti pomáhají autentickým způsobem šířit českou kulturu ve Velké Británii. Rozhovor se však týkal i některých problémů, kterým čelí kulturní i školské výměny v po-brexitovém období, kdy doposud funkční vízové systémy v rámci EU přestaly rázem fungovat a nové nebyly doposud vytvořeny. David Roberts přislíbil poskytnout veškerou svou praktickou podporu i s ohledem na své zkušenosti v působení v British Council v Praze. Závěrečná část rozhovoru se týkala činností spolku a akcí zaměřených na připomenutí si 180. výročí narození Antonína Dvořáka (1841), dalším tématem byla spolupráce společnosti s dalšími vládními i nevládními subjekty jak v ČR, tak ve Velké Británii.

 

.