Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předvánoční setkání zvláštního zmocněnce

 

V předvánočním čase přijíždí do Čech řada krajanů, a je tak příležitost k neformálním setkáním, kterých si zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti velmi cení.  Letos se v kouzelné atmosféře adventní Prahy setkal s krajany z Rakouska a Nového Zélandu.

19. prosince se zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký sešel s paní Helenou Baslerovou, předsedkyní Kulturního klubu Čechů a Slováků v Rakousku, a panem Richardem Baslerem, členem technické rady vydavatelství časopisu Kulturní klub. Přestože česká kulturní přítomnost ve Vídni je často předmětem historických náhledů, hlavním tématem rozhovorů v Praze byla především současnost  české kulturní stopy našich krajanů ve Vídni a její výhledy na budoucnost. Paní Baslerová cílí svojí činností především na kulturní a společensko-kulturní aspekt krajanských aktivit. V roce 2013 za svou neúnavnou aktivitu obdržela cenu Gratias Agit.

Kulturní klub Vídeň

Kulturní klub Vídeň

20. prosince se pak Jiří Krátký setkal s Frankem Tomasem Graplem, populárním českým krajanem a velkým propagátorem české kultury na Novém Zélandu a současně popularizátorem domorodé maorské kultury v Čechách. Vzhledem ke skutečnosti, že otcem Tomáše Grapla byl brněnský rodák a matka pochází z novozélandské Rotorui, je pan Grapl skutečným symbolem spojení české a maorské kultury ve své zemi. Dnes má pan Grapl i české občanství. Podobně symbolickým spojením je i jeho folklórní skupina Whakaari Rotorua, se kterou pravidelně objíždí ČR a Evropu. Její jméno v překladu znamená „druhé jezero“, a připomíná tak kulturní propojení dvou různých světů. Pan Grapl přivezl do Prahy krásný novozélandský kalendář, jehož autorem je moravský fotograf. T. Harabis. Pan Grapl odvádí pro propagaci ČR na Novém Zélandu po léta významnou práci. Za její autentičností stojí i skutečnost, že velké množství činnosti dělá ve svém volném čase a subvencuje z vlastních zdrojů. Kromě kultury se intenizivně podílí i na aktivitách CzechKiwies.cz a další asistenční činnosti poskytované mladým lidem, ať již cestovatelům nebo těm, kteří přichází na Nový Zéland za netradičním životem. Česká republika nemá v současné době v zemi vlastní zastupitelský úřad. Mladých Čechů přicházejících do země hledat jiný životní styl a krásnou krajinu je čím dál více. Atraktivní destinace s horami a mořem, zpopularizovaná řadou slavných filmů, a zcela jiný přístup k životu, to jsou i podle Franka Grapla asi nejčastější důvody, které vedou k rozhodnutí mladých Čechů přijít žít právě na Nový Zéland.

Frank Grapl

Frank Grapl

.