Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Sokol San Francisco
Foto: SF
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přijetí delegace Sokola San Francisco v čele s předsedkyní Jarou Dušátko v Praze

 

Dne 19. září 2021 se vedoucí krajanského oddělení Jiří Krátký sešel v Černínském paláci s krajanskou delegací ze severní Kalifornie v čele s předsedkyní krajanské organizace Sokol San Francisco paní Jarou Dušátko, paní Denisou Feddersen a dalšími. Sokol San Francisco je nejstarší českou krajanskou organizací na západním pobřeží USA. Kalifornská krajanská delegace se kromě dalšího programu v Čechách účastnila v zářijových dnech svatoludmilských oslav na Tetíně, připomínajících 1100. výročí zavraždění první české světice.
 

Paní Jara Dušátko působila od osmdesátých let na Standfordské univerzitě, kdy se také aktivně zapojila do organizování krajanských aktivit v oblasti velkého San Francisca (San Francisco Bay). Paní Dušátko je v současné době v oblasti San Francisco Bay centrálním duchovním pilířem krajanských činností. Kromě Sokolu San Francisco se věnuje i české škole a je rovněž aktivní v pacifické divizi sokolské organizace.

Velkým přínosem v krajanské činnosti v oblasti San Francisca je zapojení mladých členů krajanské komunity do tradiční české krajanské organizace Sokol. Sokol San Francisco se pravidelně účastní sokolských sletů v USA, které se konají jednou za čtyři roky, a jednou za šest let rovněž dojíždí na slet přímo do ČR. Paní Dušátko se také aktivně podílí na akcích mimo San Francisco. Příkladem je například účast na folklorním festivalu Orinda – Tábor, kterého se rovněž účastní řada mladých lidí.

Zapojování mladé generace do krajanských akcí patří v Kalifornii k modernímu trendu v posledních dvou dekádách. A to v kontextu příchodu mladých rodin v posledních letech, a s tím souvisejícím vznikem českých škol. Tato skutečnost může přispět k udržení českého krajanství na celém západním pobřeží USA. I z tohoto důvodu je věnováno českým školám tolik pozornosti. V oblasti San Francisca Bay, vzhledem k rozlehlosti aglomerace, fungují dvě české školy. Učitelé škol se pravidelně účastní metodických kurzů v České republice. Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti měl možnost českou školu v Palo Alto navštívit v listopadu 2019 v rámci oslav 30. výročí Sametové revoluce.  

Za svou krajanskou činnost a šíření dobrého jména České republiky v Kalifornii se Jara Dušátko stala nositelkou ceny ministra zahraničních věcí Gratias Agit z roku 2020. Vzhledem k tomu, že se z důvodu COVID19 nemohl konat tradiční slavnostního předávání cen Gratis agit v Praze v prostorách MZV, ocenila velmi možnost navštívit spolu s delegací atmosféru Černínského paláce osobně.

.