Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

nový zvon pro Tetín
Foto: J. Krátký
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt Svatá Ludmila a 1100 let od její mučednické smrti pro české krajanské komunity v zahraničí na roky 2020 a 2021

 

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký se v sobotu 21. září zúčastnil s ostatními oficiálními hosty tradičního tetínského svátku ke dni Svaté Ludmily, v jehož rámci byl odborné i široké veřejnosti znovu představen aktualizovaný projekt Svatá Ludmila a 1100 let, směřovaný rovněž do zahraničí, a to především mezi české krajanské spolky.

Doposud se to dařilo zejména mezi spolky na Ukrajině, kde je význam Svaté Ludmily stále dobře známý. V tomto a příštím roce by se chtěla obec Tetín při šíření povědomí o projektu zaměřit především na krajanské spolky v USA a ve Velké Británii.

Slavnostní tetínskou mši sloužil apoštolský nuncius Jeho Eminence Charles Daniel Balvo, a to v českém jazyce, jehož znalost si osvojil již při svém prvním pracovním působení v Praze v 90. letech. Mezi přítomnými oficiálními hosty byli představitelé obou komor Parlamentu ČR, zástupci většiny českých církví, poslanci Evropského parlamentu, hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a další hosté.  

Během slavnostní mše byly vystaveny ostatky Svaté Ludmily a Svatého Václava zapůjčené z depozitáře Svatovítského pokladu. Při mši byly rovněž vysvěceny tři nové zvony pro všechny tři tetínské kostely.

Zástupci obce Tetín přestavili u příležitosti svatoludmilského svátku dosavadní  úspěchy při prezentaci projektu Svaté Ludmily doma i v zahraničí. O významu projektu a oslav 1100. výročí od smrti první české křesťanské světice svědčí i ambice obce zajistit pro rok 2021 návštěvu svatého otce papeže Františka v Tetíně.

mše

mše

.