Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První řádný kontrolní den krajanského projektu TAČR

 

17. února se uskutečnil první řádný kontrolní den v plnění výzkumného projektu MZV v rámci TAČR věnovaném potřebám současných krajanů a zaměření české zahraniční politiky v příštích letech. Vědecký tým zpracovávající studii představil dvě základní východiska pro další fáze projektu.
 

Prvním pilířem jsou poznatky o praxi vládních přístupů k vlastním diasporám ve vybraných evropských zemích, mezi kterými nechybí např. Francie, Rakousko, Německo, Polsko, Slovensko a další země. Druhý pilíř vychází ze zmapování struktury českých institucí, které se angažují v krajanské oblasti. Třetím pilířem byla technická podpora výzkumu obohacená, vedle tradičních zdrojů získávání informací, o moderní metody data miningu.

Dvouletý projekt zpracovávaný konglomerátním týmem složeným z Karlovy univerzity, Etnologického ústavu AV ČR, Nuvit, Czexpatsinscience se zaměří na život krajanů v sedmi zemích, které z pohledu krajanské problematiky přestavují profilový mainstream. Výsledky studie by měly posloužit jako východiska pro konstrukci české státní politiky v krajanské oblasti pro příští léta.

.