Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání honorárních konzulů ČR v Praze

 

Při příležitosti konání celosvětového setkání honorárních konzulů v Praze ve dnech 18.- 21. června 2019 vystoupil zvláštní zmocněnec pro krajany celkem dvakrát s projevy věnovanými zdůraznění klíčové role honorárních konzulů při podpoře činnosti krajanských spolků v zahraničí.

Čtyřdenní program celosvětového setkání českých honorárních konzulů v Praze nabídl zvláštnímu zmocněnci pro krajanské záležitosti mimořádnou příležitost prohloubit s honorárními konzuly diskusi o konkrétních možnostech podpory a rozvoje činnosti a organizování českých krajanských spolků a skupin v zahraničí.

Především pro krajany v menších místech, kde často krajanské spolky jen těžce budují svoji autonomní strukturu a postavení, je podpůrná činnost ze strany honorárních konzulů často jedinou, a zároveň velmi významnou možností aktivace spolku. Platí to především o místech, kam přichází v posledních letech mladí lidé. Tento moment vzniku organizace je pro krajany klíčový, neboť jen organizovanému spolku může být směřována systémová pomoc ze strany státu, případně ze strany jiných institucí, i domácích institucí. Ze strany konzulů se jedná nejčastěji o podporu osobními kontakty v místní správě, na univerzitách nebo jen o zaštítění akce vlastním jménem, či nabídnutí prostor k uspořádání akce, které se ukazují jako klíčové kroky při podpoře krajanů v zahraničí.

V reakci na vystoupení se na zvláštního zmocněnce v následujících dnech obrátilo několik honorárních konzulů s nápady i konkrétními informacemi o již poskytované podpoře krajanům v jejich obvodech a přislíbilo v tomto směru další součinnost. S potěšením lze konstatovat, že již dnes existují honorární konzulové, kteří mají již dnes přímo ve svém programu podporu zaměřenou na rychlou orientaci pro nové Čechy přicházející do  obvodu jejich působení. Honorární konzulové vyjádřili potěšení, že český stát má zájem o své krajany v jejich obvodech a přislíbili v tomto směru další spolupráci.

P. Vašičko

P. Vašičko

 

Honorár. konzulové Mariánské lázně

Honorár. konzulové Mariánské lázně

honorární konzulové na Pražské hradě

honorární konzulové na Pražské hradě

honorární konzulové v Rudolfově galerii

honorární konzulové v Rudolfově galerii

.