Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání s krajanskou komunitou na Ukrajině

 

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jaroslav Kantůrek společně s velvyslancem ČR na Ukrajině Radkem Matulou ve dnech 15.–16. 9. 2017 navštívili obec Mykolajivka ve Vynické oblasti u příležitosti již 17. ročníku tradičního celoukrajinského foklorního festivalu potomků Čechů žijících na Ukrajině.

Setkání s krajanskou komunitou na Ukrajině

Setkání s krajanskou komunitou na Ukrajině

Festivalu se zúčastnilo více než 300 členů ze 14 krajanských spolků a byl příležitostí pro vystoupení tanečních, pěveckých i hudebních souborů, jež potvrdily zájem krajanů na uchování českých lidových tradic. Všechny předvedené výkony byly milé až profesionální.

foto předsedové

foto předsedové

V předvečer festivalu se uskutečnilo zasedání České národní rady Ukrajiny – organizace sdružující české krajanské spolky a byla organizována olympiáda z českého jazyka, kdy prokázaná úroveň znalostí opětovně potvrdila význam vysílání učitelů ke krajanským komunitám. Potěšující je i míra uchování znalosti mateřského jazyka, resp. jejího předávání z generace na generaci v rodinách českých potomků.

Delegace navštívila také místní mateřskou školku opravenou v rámci české rozvojové pomoci. Znovuobnovením provozu školky bylo vytvořeno 11 nových pracovních míst, což také koresponduje s cílem české vlády zlepšit sociálně ekonomickou situaci krajanů v místě jejich současného pobytu na Ukrajině.

Festival se uskutečnil také za finanční podpory České republiky z Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí.

Foto spolky

Foto spolky

foto generace krajanů

foto generace krajanů

.