Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MUNI Brno
Foto: muni.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast zvláštního zmocněnce na slavnostním zahájení Letní školy slovanských studií na Masarykově univerzitě v Brně

 

Slavnostní zahájení v pořadí již 52. ročníku Letní školy slovanských studií v Brně 22. července přijeli do jihomoravské metropole podpořit společně zástupci MZV, MŠMT a DZS, jako představitelé dvou hlavních resortů pečujících o Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí. Čtyřtýdenní odborný výukový program českého jazyka na Masarykově univerzitě, který je určen zahraničním zájemcům o český jazyk a literaturu, představuje druhou nejstarší letní školou slovanských studií v ČR.

Celkem se 52. ročníku letní školy účastní 135 studentů z 42 zemí celého světa. O školu je v zahraničí mezi mladými lidmi pravidelně velký zájem. Část účastníků patří mezi stipendisty programů české vlády nebo brněnské univerzity. I letos je mezi studenty také řada českých krajanů. Tradičně mají největší zájem o účast příslušníci krajanských komunit v latinské Americe nebo také na Ukrajině. Řada z nich se vrací do Brna opakovaně a někteří z bývalých účastníků se nakonec rozhodli českému jazyku věnovat i svou profesní kariéru.

Zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti J. Krátký ve svém projevu ke studentům poukázal na značný kulturní přesah významu jejich účasti na letní škole. Tento přesah vidí v multiplikačním efektu vloženého úsilí do českého jazykového vzdělání krajanů a cizinců a v jejich následné celoživotní misi v šíření dobrého jména ČR a české kultury v zahraničí. U vedení letní školy se i proto také velmi přimlouval za to, aby tématem letošní závěrečné práce brněnských studentů bylo osobní zamyšlení nad dalším využitím zkušenosti s českým jazykem v budoucím osobním a profesním životě v zahraničí.

https://www.radio.cz/cz/rubrika/zpravy/letni-vyuka-cestiny-ceka-v-brne-135-studentu-ze-42-zemi

https://www.novinky.cz/veda-skoly/511147-na-brnenske-letni-skole-se-uci-cesky-studenti-ze-42-zemi.html

.