Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast zvláštního zmocněnce na Meziresortní koordinační komisi pro válečné hroby

 

Dne 21. května 2020 se zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký zúčastnil na Ministerstvu obrany ČR zasedání Meziresortní koordinační komise pro válečné hroby.

Patnáctičlenná komise, která je poradním orgánem ministra obrany ČR, doporučila na  rok 2021 mj. poskytnutí peněžního daru do zahraničí ve výši pěti milionů Kč na zabezpečení péče o válečné hroby, a to konkrétně do těchto čtyř vybraných zemí: Ukrajina, Slovensko, Polsko a Itálie.

Komise se rovněž zaobírala změnami  ohledně regionálního doporučení poskytování peněžních darů, ke kterým došlo v minulých letech v kontextu výskytů překážek kladených České republice při péči o hroby.  Členové komise byli například seznámeni s dvanáct let trvajícími těžkostmi při údržbě hrobů českých legionářů v Ruské federaci. V posledních letech se k administrativním těžkostem připojily rovněž častější případy poškozování hrobů bez dopadení pachatelů. Provést zjištění, v jakém stavu se aktuálně  hroby českých legionářů v Ruské federaci nachází, nebylo v letošním roce dosud možné z důvodu omezení cestování členů komise i vojenských přidělenců z důvodu koronavirové epidemie.

.