Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Sv. Ludmila
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast zvláštního zmocněnce na slavnostním zahájení Roku Svaté Ludmily v Senátu

 

Dne 1. října 2020 se na pozvání organizačního výboru spolku „Svatá Ludmila 1100 let“ a Senátu PČR zúčastnil zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký slavnostního aktu oficiálního zahájení Roku Svaté Ludmily, který se pod patronací místopředsedy Senátu Jiřího Oberfalzera uskutečnil v otevřených prostorách Valdštejnských zahrad.

V programu na téma historického významu a symboliky Svaté Ludmily vystoupili, kromě hostitelů a organizátorů, rovněž např. historik Martin Wihoda, generální vikář Arcibiskupství pražského Zdeněk Wasserbauer a starostové měst Tetín a Mělník Martin Hrdlička a Ctirad Mikeš.

Na projektu propagujícím v České republice i v zahraničí význam Svaté Ludmily, první české světice, a připomenutí si 1100 let, které uplynuly od jejího zavraždění, se v minulých dvou letech podílelo i krajanské oddělení MZV.

V loňském roce bylo téma připomenutí Svaté Ludmily v roce 2021 rovněž spojováno s možností návštěvy papeže Františka v České republice. Výročí v roce 2021 nabízí možnost připomenutí tohoto tématu i ve výuce české historie na více než 100 českých škol v zahraničí. 

.