Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Folklórní festival
Foto: ZÚ Kyjev
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti na akcích českých krajanů na Ukrajině

 

Ve dnech 22. a 23. září 2018 zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jaroslav Kantůrek navštívil Ukrajinu při příležitosti konání významných akcí organizovaných českými krajany žijícími na Ukrajině.
 

Dne 22. září se zúčastnil konference „Role ukrajinských Čechů při vzniku Československa“, kterou organizovala Česká národní rada Ukrajiny - organizace, která sdružuje místní spolky českých krajanů. V průběhu konference byla vyzdvižena zásadní role českých krajanů žijících v zahraničí při vzniku ČSR. Připomenuta byla rovněž skutečnost, že první české ozbrojené jednotky vznikly v Kyjevě v roce 1914, pobyt budoucího prezidenta T. G. Masaryka v roce 1917 v Kyjevě a další historické události.

Následující den 23. září se uskutečnil 18. celoukrajinský český folklórní festival, na kterém se představily divákům české krajanské folklórní skupiny. Zahájení festivalu se také zúčastnili senátor Peter Koliba a velvyslanec ČR na Ukrajině Radek Matula. Festival se rovněž nesl v duchu připomínky 100. výročí vzniku Československa a konce první světové války.

Folklórní festival

Folklórní festival

Krajané a hosté

Krajané a hosté

.