Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

poslanecká sněmovna
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast zvláštního zmocněnce pro krajanské záležitosti na 5. schůzi Podvýboru pro styky s krajany Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

 

Na pozvání poslanců, členů Podvýboru pro styky s krajany, vystoupil dne 28. května 2020 zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký v rámci programu 5. schůze podvýboru s informací o aktuálních tématech krajanské agendy.

Kromě přehledu o aktuálním stavu krajanské komunity ve světě a prioritách MZV ČR v krajanské agendě pro rok 2020 a 2021 se hovořilo rovněž o dopadech pandemie COVID19 na krajanskou komunitu.

K projednávaným tématům patřily především: Program podpory českého kulturního dědictví 2021 – 2025, korespondenční volby pro Čechy v zahraničí, rozvoj koncepce práce s novodobou krajanskou komunitou (školy), podpora rumunského a srbského Banátu, česká škola ve Vídni, krajané v Chorvatsku.

Zvláštní část schůze byla věnována praktickým dopadům navrhovaných změn v připravované novele zákona o nabývání českého občanství. Navrhované změny zákona, ve dvou paragrafech dotýkající se krajanů, přestavil zástupce ministerstva vnitra Petr Šťastný. Konkrétně se jedná o změny týkající se možností nabytí občanství prohlášením pro bývalé československé občany a děti a vnuky krajanů.

Tyto změny byly diskutovány v kontextu prvních vyhodnocení praxe po změnách v souvislosti s nedávnou novelou tohoto zákona z podzimu minulého roku. Hlavním motivem diskuse je dospět k jednotnému a nerozdělujícímu pohledu na krajany bez ohledu na datum jejich narození.

Oba body byly projednávány na schůzi pouze informativně. Poslanci shledali projednávané body jako relevantní a získané informace od zástupců obou ministerstev za užitečné pro další jednání. Předsedkyně podvýboru Karla Šlechtová poděkovala za všechny relevantní informace a vyjádřila zájem zúčastnit se osobně příští Mezirezortní komise pro Čechy žijící v zahraničí, kterou pravidelně svolává zvláštní zmocněnec pro krajany.

.