Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Buenos Aires zemřela paní Helena Voldan, komenioložka a nositelka ceny Gratias Agit

 

S hlubokou lítostí oznamujeme, že dne 26. října 2021 v Buenos Aires zemřelave věku 96 let paní Helena Voldan, komenioložka a propagátorka českého jazyka literatury, umění a hudby v Argentině. Nositelka ceny Gratias Agit za rok 2006.
 

Paní Helena Voldan se celoživotně věnovala dílu J. A. Komenského. Z českých a latinských originálů přeložila jeho dílo do španělštiny. Na základě Komenského korespondence a textů sepsala jeho životopis a na téma Komenského připravila řadu dalších materiálů. Spolupracovala na divadelních, rozhlasových a výukových programech. Založila kulturní spolek Centro Cultural Johannes Amos Comenius s cílem propagovat českou kulturu v Argentině a šířit ideály Komenského.

Paní Helena Voldan byla ředitelkou České Volné Katedry na Universidad Argentina John F. Kennedy, profesorkou Slovanských Literatur na Universidad Católica Argentina, zakladatelkou a presidentkou argentinského Centro Cultural Johannes Amos Comenius, ředitelkou a překladatelkou kolekce “Ars Bohemiæ” nakladatelství Ekumene Comenius Cultural Center z Buenos Aires.

.