Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Památník v Českém Malíně
Foto: D. Pavlita
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Žatci si připomněli 77. výročí vypálení Českého Malína

 

13. července uplynulo 77 let od tragických událostí, které se odehrály v obci Český Malín na Ukrajině. Tradičně si toto smutné výročí připomínají v Žatci, kde se usadila velká část volyňských Čechů, kteří se po válce rozhodli pro návrat do historické vlasti. Každoroční pouť volyňských Čechů na místo tragédie na Ukrajině se však letos s důvodu pandemie nemohla uskutečnit.

13. července 1943 Němci přepadli Český Malín na ukrajinské Volyni. Jak název napovídá, vesnici založili čeští kolonisté v 19. století a tvořili většinu jejích obyvatel. Přesné okolnosti a důvody, proč němečtí vojáci na Český Malín zaútočili, nebyly dodnes zcela objasněny a jsou stále předmětem spekulací a domněnek. Obětmi bestiálního vraždění se stalo na 400 osob, včetně starců, žen a dětí. Následně byla obec vypálena.

Většina z těch, kteří šťastnou náhodou masakr přežili, se po válce vrátila do Česka. Část se usídlila na Žatecku, někteří zůstali v obci Frankštát na Šumpersku, který byl z piety přejmenován na Nový Malín.

Více v reportáži České televize

.