Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

VII. mezinárodní konference zástupců Českých škol bez hranic

 

VII. Mezinárodní konferenci zástupců Českých škol bez hranic a spolupracujících škol zahájil náměstek člena vlády, PhDr. Lukáš Kaucký.

V rámci  Týdne češtiny ve světě se v Praze konaly dvě konference s mezinárodní účastí, jejichž cílem bylo definování nástrojů které povedou k intenzifikaci a zkvalitnění koncepce i procesu udržování mateřského jazyka v cizině.

3. srpna 2015 v prostorách Senátu Parlamentu ČR proběhla konference s názvem HERITAGE SCHOOLS AND DIASPORA, kterou organizovala Česká škola bez hranic, z. s. jako obdobný partner společně se Stálou komisí Senátu Parlamentu České republiky pro krajany žijící v zahraničí a Výborem Senátu Parlamentu České republiky pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Jejím hlavním tématem byla koncepce udržování mateřského jazyka v zahraničí jako významného nástroje zachování kulturního a historického

Již během září 2015 si lze na  stránkách www.csbh.cz stáhnout ve formátu pdf sborník všech příspěvků, které na konferenci HERITAGE SCHOOLS AND DIASPORA zazněly.

4. srpna 2015 v Toskánském paláci pořádala Česká škola bez hranic, z. s. VII. MEZINÁRODNÍ KONFERENCI ZÁSTUPCŮ ČESKÝCH ŠKOL BEZ HRANIC A SPOLUPRACUJÍCÍCH INSTITUCÍ

Tradiční setkání se stejně jako každý rok snažilo upozornit na skutečnost, že výchova česky mluvící mladé generace vyrůstající v zahraničí je významnou investicí do budoucnosti. Jeden z mnoha zajímavých příspěvků zazněl z Ústavu jazykové a odborné přípravy UK, který publiku představil multilingvální platformu pro evropské referenční rámce – korpus Merlin. Posluchači také ocenili příspěvek organizace META o. p. s., která svou činností podporuje rovné příležitosti migrantů, a to především v oblasti vzdělávání; dále prezentaci nově vznikajících výukových materiálů pro bilingvní děti, vytvářené v ČŠBH Londýn; a ve neposlední řadě odbornou přednášku na téma nových postupů v komunikativní výuce češtiny jako cizího jazyka.

Od září 2015 ke stažení na  stránkách www.csbh.cz  zvukový záznam všech příspěvků, které na konferenci ZÁSTUPCŮ ČESKÝCH ŠKOL BEZ HRANIC A SPOLUPRACUJÍCÍCH INSTITUCÍ zazněly.

.