Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vydání druhého dílu populárního krajanského komiksu „Pražané ve světě“ v edici „Czechoslovak Talks“

 

„Střední Evropa, prosto vklíněný mezi západem a východem, prošel tolika válkami a revolucemi, že pojmy jako exil a vyhnanství zná každý“ (citát z knihy Martina Nekoly).Téměř symbolicky vyšly v měsíci říjnu, kdy si připomínáme začátek české státnosti, česká a anglická verze oblíbeného komiksu Martina Nekoly o slavných Pražanech ve světě. Celkem sedm příběhů připomíná sedm velkých českých osobností mezi krajany v sedmi různých zemích světa. Všichni se díky svému umu i nadšení navždy zapsali do historie své vlasti i nové adoptivní země.

V knize jsou zachyceny životní osudy řady osobností např.: Ája Vrzáňová – světová šampionka v krasobruslení, Velká Británie a USA; Rudolf Friml – skladatel a pianista na Broadway a hollywoodské smetánky; Antonín Šponar – propagátor sjezdového lyžování a spolutvůrce největšího lyžařského střediska v Austrálii; Petr Vavruch – úspěšný automobilový inženýr v Jižní Africe; Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová – surrealistická malířka Paříže a další.

Práce Martina Nekoly vyplňuje významnou linii mapování českých osobností mezi krajany, koncepci, kterou podporuje rovněž MZV ČR.

Výzva: Vzhledem k tomu, že bychom rádi přispěli ještě více k budování silnější krajanského cítění v jednotlivých místech a komunitách, je MZV ČR připraveno podporovat mapující aktivity, podobně organizovaných jako iniciativa Martina Nekoly. Jsme si vědomi, že řada profesionálů i amatérů mezi krajany se tématu věnuje dobrovolně ze svého vlastního zájmu.

V městě Cedar Rapids v Iowě již čtvrt století existuje české muzeum (právě v roce 2021 oslaví 25. výročí). Domácí české organizace jako Czechoslovak Talks, Post Bellum a další se této činnosti věnují ve svých projektech. Tuto oblast se chystáme podporovat i v rámci projektu Czech.Global. Budeme velice rádi, pokud budeme moci být součástí Vašeho úsilí a toto v rámci našich možností podpořit. Oceníme pokud nás budete informovat o Vašich projektech: zkz@mzv.cz.

.