Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

100. let od založení České školy TGM v Chicagu

 

Česká škola T. G. Masaryka (T. G. Masaryk Free Thinking School Association) v Ciceru na předměstí Chicaga si v letošním roce připomíná 100 let od svého vzniku.
 

T. G. Masaryk Free Thinking School Association (dále TGM) je nezisková organizace, která byla v roce 1921 založena českými emigranty, představiteli hnutí Bohemian Freethinkers. Tentýž rok asociace sponzorovala výstavbu třípodlažní budovy v obci Cicero na předměstí Chicaga, která od té doby slouží krajanské činnosti. Jedná se o jedno z nejstarších českých kulturních, vzdělávacích a komunitních center na území Spojených států amerických. Kromě výuky českého jazyka pro děti a dospělé funguje spolek jako zastřešující organizace pro české komunitní školy, jejichž budovy již zanikly. Provozuje například Jan Neruda Club – program pro seniory, který přežil budovu stejnojmenné instituce. V TGM se scházejí členové lóží Czechoslovak Society of America. Prostory největší komunitní místnosti využívá Czechoslovak Heritage Museum.

U příležitosti 100. výročí založení udělil ministr zahraničních věcí této významné krajanské instituci medaili „Za zásluhy o diplomacii 2021“.

Ve škole působí rovněž lektorka češtiny vyslaná  ke krajanům organizací Dům zahraniční spolupráce.

Další zajímavé informace o škole lze nalézt zde a zde. O škole rovněž vyšel v listopadu 2021článek v Chicago Tribune: Czech language passed from generation to generation at a Cicero school built 100 years ago - Chicago Tribune

.