Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

T. Petříček ve Vídni
Foto: Česká škola Komenského Vídeň
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

150. výročí českého školství ve Vídni

 

České krajanské školství ve Vídni brzy oslaví neuvěřitelných 150 let své existence. Při této příležitosti vydala Česká škola Komenského ve Vídni publikaci věnovanou historii této instituce i české krajanské komunity v rakouské metropoli. Po Vídni, kde se představení knihy uskutečnilo  23. června, přijel knihu prezentovat do Prahy sám starosta Školského spolku Komenského Karel Hanzl v doprovodu paní Jonasové.

Karel Hanzl osobně předal knihu předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi a předsedovi vlády Andrei Babišovi. Jeden exemplář se jako dar dostal rovněž také k prezidentu republiky Miloši Zemanovi. V minulém týdnu navštívil Komenského školu přímo ve Vídni rovněž ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Tímto symbolickým darem, knihou ke 150. výročí své existence, vyjádřila vídeňská česká škola nejvyšším představitelům země své poděkování za snahu najít škole cestu k systémovému financování. Od roku 2020 se  podařilo školu zapojit do systému podpory ze strany českého MŠMT.

Z řady důvodů nebylo možné v Praze uskutečnit větší prezentační akci, což byla nepochybně škoda, ale tu bude mít škola možnost realizovat ještě někdy v budoucnosti.

Po sérii přijetí na nejvyšší úrovni se vedení školy sešlo na pracovním jednání se zvláštním zmocněncem pro krajanské záležitosti MZV ČR Jiřím Krátkým. Schůzka se týkala vyhodnocení dne stráveného v Praze, ale především rozvoje projektů zaměřených na ještě širší inkluzi českých dětí ze zahraničí do českého života, ať již prostřednictvím jejich účasti na mezinárodních českých znalostních soutěžích nebo formou jiných neškolních aktivit českých zahraničních dětí. Z Prahy odcestovala delegace do Brna, kde ji čekala prezentace knihy na hejtmanství Jihomoravského kraje. Po Vídni a Praze se tak Brnem uzavřel pomyslný symbolický trojúhelník hlavních partnerů Komenského školy ve Vídni.

Vydání památné knihy k výročí 150 let Komenského školy ve Vídni má významnou symbolickou hodnotu jak pro školu samotnou, tak především pro český stát a početné české alumni. Jak řekl sám předseda vlády, škola má velký význam nejen pro krajanskou komunitu ve Vídni, ale i pro česko-rakouské vztahy. Projekty školy si zaslouží podporu i v dalších letech.

Přijetí v PSP ČR

Přijetí v PSP ČR

R. Vondráček a K. Hanzl

R. Vondráček a K. Hanzl

Přijetí u předsedy vlády

Přijetí u předsedy vlády

Z návštěvy T. Petříčka ve Vídni:

https://photos.google.com/share/AF1QipOSZE7SleMP0EFR1mnLnNf7EziEc4R6z4OXuydbKMRhKWzhxuNYIJmtY0osN8S2kQ?key=bDRzN1RHcUs2T3ZTelVvMm5UdVBmeXEyU1dHWFB3

.