Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV ČR
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání ministra Lipavského a senátora Czernina k zájmům krajanů

 

Dne 18. srpna 2022 přijal ministr zahraničí Jan Lipavský předsedu Stálé komise pro krajany Senátu PČR Tomáše Czernina. Hovořili spolu o námětech, se kterými se krajané obrací na Stálou komisi a které se týkají zlepšení postavení krajanů v zahraničí a především vyššího zajištění konzulárních služeb.

Jednání se dotklo všech aktuálních krajanských témat, včetně např. otázky nabývání občanství prohlášením dle Zák. 186/2013, zřizování nových konzulátů a rozšíření konzulárních služeb, digitalizace konzulární činnosti, e-matriky, vydávání cestovních pasů a přirozeně rovněž tématu zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí, jejíž návrh předložil Poslanecké sněmovně právě Senát PČR. Jednání potvrdilo, že obě instituce jsou ve shodě a mají v krajanské politice společné střednědobé i dlouhodobé cíle, které postupně plní. Jejich naplňování v exekutivní praxi závisí na řadě vnějších faktorů (politických, finančních a technických).

Předsedu Stálé komise doprovázela na jednání tajemnice komise Bronislava Vacková. Za MZV byli jednání přítomní náměstek ministra sekce právní a konzulární Martin Smolek a zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti Jiří Krátký.

.