Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Krajanská akce v Orindě
Foto: ©MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast zvláštního zmocněnce Krátkého na sérii podzimních krajanských akcí v Kalifornii a Oregonu

 

Při příležitosti konání série podzimních českých krajanských oslav v Kalifornii navštívil zvláštní zmocněnec Jiří Krátký ve dnech 7. – 16. října 2022 San Francisco, Orindu, Portland a San Diego.

Orinda: Tradičních oslav v Orindě „Day of Czech Culture Festival“, které se konaly v letošním roce znovu po vynucené dvouleté pauze způsobené covidovými restrikcemi, se zúčastnilo kolem tří set návštěvníků. Mezi nimi byli krajané nejen z oblasti San Fancisco Bay, ale i z Floridy či dokonce z Berlína. Zúčastnili se  také podnikatelé realizující část svých obchodních aktivit se svými i partnery v ČR.

O co déle krajané na další ročník od roku 2019 čekali, o to více se letošní oslavy těšily velké pozornosti a následnému velkému ohlasu. Oslav se spolu s krajany zúčastnili rovněž generální konzul ČR Jaroslav Olša, ml. a honorární konzul ČR v San Franciscu Richard Pivnička. Slovensko zastupovala honorární konzulka Barbara Pivnička. Na podiu s proslovy vystoupili rovněž zástupci radnice cca dvacetitisícového města Orindy v čele s jeho starostou Dennisem Fayem. Starosta města připomněl tradici české komunity v místě, partnerství měst Orindy a jihočeského Tábora, studentské výměny i místo tradičních folklórních oslav v životě města. Na podiu v městském parku v Orindě se během několikahodinového programu představili čeští a slovenští vystupující nejen z oblasti San Francisca, ale např. folklórní soubor Karička ze San Diega a vystupující z dalších míst. Součástí dne české a slovenské kultury byly i stánky s tradičními českými výrobky a českou kuchyní a řada uměleckých workshopů organizovaných v rámci programu.

Velkou část programu pokryla vystoupení České školy v San Francisku (Czech School of California). Její divadelní ztvárnění historie života Karla IV. bylo nejen divácky velmi populární, ale i z pohledu historického velmi věrné a zdařilé. Generální konzul Olša v Orindě poprvé představil knihu Martina Nekoly „Češi v Oregonu, Washingtonu, Idahu a Montaně“ o příchodu Čechů na západní pobřeží USA.

V rámci programu Dne české kultury se uskutečnila téměř dvouhodinová debata krajanů se zvláštním zmocněncem. Jejím obsahem bylo nejen představení činnosti MZV a českých institucí při podpoře krajanů a při vytváření krajanské politiky, ale především odpovědi na otázky kladené zmocněnci ze strany krajanů. V diskusi se potvrdilo, že krajany na západním pobřeží USA trápí nemožnost účastnit se v českých volbách distančně. Dotazy směřovaly na oblast občanství a návratové politiky a využívání v zahraničí nabytých zkušeností po návratu do ČR.

San Francisco: V San Francisku měl zvláštní zmocněnec Krátký možnost setkat se s krajany i na několika dalších neformálních akcích, na kterých pokračovala započatá debata o jednotlivých aspektech soudobého krajanství na Západě USA. Za organizaci akcí patří na tomto místě velké poděkování místnímu spolku Sokol San Francisco v čele s jejím vedením Lindou Janourovou-Tang, Jarou Dušátko a Denisou Feddersen. Na akci se podílela další skupina krajanů spojená kolem sdružení BayCzech. K úspěchu akce a k tomu, že se krajanům nechtělo odcházet z programu ani po několika hodinách trvání akce, přispěla i česká hudební skupina složená z krajanů pod vedením Ondřeje Lehečky. Krajanská komunita v oblasti San Francisco Bay potvrdila svou pověst jedné z nejaktivnějších českých komunit v USA. Její výhodou je i to, že v poslední době posiluje: Do oblasti San Francisco Bay v poslední době přichází žít řada našich občanů i z jiných částí USA. Finanční podpora krajanům z ČR tak získává své důležité zhodnocení.

Více ze slavností v Orindě.

Portland: Při dvoudenní návštěvě v Portlandu se zmocněnec setkal při třech příležitostech s vedením české školy v Portlandu a členy českého krajanského spolku. Historickým bodem programu byla návštěva kdysi českého města Scappoose, kde nejen názvy hlavních ulic, ale i hřbitov a kostel Svatého Václava připomínají silnou českou minulost v Oregonu. Právě o silné české historii místa hovoří historik Martin Nekola ve své knize, kterou zmocněnec krajanům v Oregonu předal. Návštěvy v Portlandu zmocněnec využil i k neformálnímu setkání s krajany v tradičním místě, kde se Češi v Portlandu setkávají každý měsíc a kam při této příležitosti zavítala rovněž honorární konzulka v Oregonu Maria Amici. Všechna setkání s krajany v Portlandu byla velmi srdečná a ukázala, že česká komunita, i když není tak početná jako např. v San Francisku, je komunitou, která je velmi pestře složená ze zástupců prakticky všech vln české emigrace od roku 1968 do současnosti, kteří do Oregonu přišli a nadále přichází. Velkým předpokladem pro zachování úspěšného krajanského života i do budoucna je přítomnost České sobotní školy Portland a hledání nových forem setkávání, kterými je např. sport.  Do Oregonu i do sousedního Washingtonu přichází stále noví mladí lidé připravení případně dojíždět se svými dětmi do české školy v Portlandu i z oblastí sousedního státu Washington. To platí o to více, že v Seattlu česká škola v covidovém období zcela zanikla. Silným propojovatelem všech generací Čechů v Portlandu je předsedkyně Pacifické župu sokolské paní Lída O‘Donnell.

San Diego

Třetím místem, které zvláštní zmocněnec Krátký navštívil, bylo San Diego, ve kterém úspěšně působí Česká škola San Diego pod vedením paní Nikoli Kaminsky, Taťány Pavlovič a ve společenství dalších nadšených rodičů dětí vyrůstajících tak v českém prostředí. Zmocněnec měl možnost navštívit prostory školy, která se pravidelně schází ve dvou věkových skupinách. Starší děti se schází v komunitárním centru města Rancho Santa Fe a menší děti v soukromých prostorách domu ředitelky České školy. Při příležitosti návštěvy měl zmocněnec možnost vstoupit do neformální výuky ve škole formou besedy se staršími žáky. Zajímavým poznatkem, který si zmocněnec odváží, bylo, že většina českých dětí si přeje prožít v ČR alespoň část svého života a studií. Děti hovořily o svých pravidelných pobytech v ČR a také o tom, co ví o české historii a co je váže k ČR nebo naopak k jižní Kalifornii.

Druhou významnou událostí, které se zmocněnec v San Diegu zúčastnil, byly dny české a slovenské kultury pořádané ve veletržním parku města San Diega, ve kterém se od roku 1935 nachází i tzv. Český a slovenský domeček. Jedná se o výstavní pavilon z roku 1935, který působí o víkendech jako malé muzeum ČR a Slovenska v San Diegu. Český domeček působí současně jako zázemí řadě kulturních akcí, které krajané v místě organizují. Organizaci kulturních dní v San Diegu si vzal pod svá křídla folklórní soubor Karička pod vedením Martiny Němečkové. Soubor se soustřeďuje především na moravské a slovenské tradiční tance. Akci navštívil rovněž slovenský honorární konzul v Los Angeles Ben Lyon. Program v San Diegu byl zakončen neformálním krajanským společenským setkáním se zvláštním zmocněncem, které zorganizovala ředitelka školy Nikola Kaminsky. Při setkání se diskutovalo o praktických otázkách ve vztahu Čechů v zahraničí k vlasti a o praktických aspektech života Čechů v San Diegu a jeho okolí. Otázky směřovaly  tedy i na možnost voleb, konzulárních služeb na zřízení honorárního konzulátu v San Diegu

Odkaz k prohlédnutí si on-line Českého a slovenského domečku v San Diegu.

V souhrnu hlavní témata, která rezonovala na všech setkáním s Čechy ve třech oblastech, byla: 1) zájem a důraz na přenášení českého jazyka a tradic na české děti narozené v USA, 2) aktivní zájem o dění v ČR, pravidelný kontakt s vlastí a pravidelné návraty dětí do českých škol a do českého prostředí, 3) korespondenční volby pro Čechy v zahraničí jako forma posilování vztahu občana s vlastí, 4) posilování dostupnosti konzulárních služeb.

 

Poděkování ze strany zvláštního zmocněnce patří všem, kteří se účastnili na organizaci a zajištění cesty.

galerie

Návštěva zmocněnce u krajanské komunity v Kalifornii a Oregonu

.