Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Rodina Šimáně převzala ocenění za odboj z rukou ministryně obrany
Foto: ©MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předání čestných medailí krajanům za odboj proti komunismu ministryní obrany Janou Černochovou

 

Dne 2. listopadu 2022 se zvláštní zmocněnec pro krajany Jiří Krátký zúčastnil na ministerstvu obrany slavnostního předání medailí členům třetího odboje z rukou ministryně obrany Jany Černochové. Mezi oceněné osoby patřili rovněž zástupci krajanské komunity.

Historické propojení mezi českými občany v zahraničí a členy třetího odboje se nejčastěji váže k emigrační vlně z šedesátých let. Řada účastníků třetího odboje však odcházela do zahraničí ale i v začátku let osmdesátých, tj. v době, kdy již řada z nich po letech tvrdé komunistické normalizace ztrácela i poslední naději ve změnu domácího totalitního režimu. Často ovšem za cenu rozdělení rodin. Mezi oceněnými v roce 2022 tak byla např. rodina Jiřího Šimáně z České Skalice, kterou totalita na dlouhou dobu rozdělila na členy žijící v Německu a v Česku. Odpor proti bezpráví a nesvobodě byl v rodině hluboko zakořeněn, což dokládá již ta skutečnost, že dědeček Jan Šimáně vystupoval aktivně proti fašismu, jeho syn Jiří Šimáně, jako člen českého Skautu a Junáka, vystupoval aktivně proti komunismu, stejně jako jeho děti Milič a Dagmar.

Naděje na změnu se začaly rozplývat ruskou okupací v roce 1968. Roznášení protikomunistických letáků v městech Česká Skalice a Náchod ve východních Čechách bylo posledním možným způsobem vyjádření aktivního odporu dětí po dobu ještě dalších deseti let. Poté, co otec Jiří Šimáně doplatil na perzekuci v době normalizace (1972 – 75)  svou smrtí v cihelně v roce 1975, rozhodl se jeho syn Milič v roce 1982 k emigraci do Německa. Svou lásku k vlasti však Milič Šimáně v zahraničí neztratil.

Ač již zůstal žít dodnes s rodinou u Stuttgartu, do vlasti se vrátil hned v roce 1990. Stříhání ostnatého drátu dne 23. prosince 1989 u Rozvadova ministry zahraničí Jiřím Diensbierem a Hans-Dietrichem Gentscherem zůstalo Miliči Šimáně hluboko v paměti. Do ČR se od té doby pravidelně vrací několikrát za rok. Rodné město Česká Skalice odhalilo otci Jiřímu Šimáně pomník již v roce 2013. Starostka města Česká Skalice Ing. Zuzana Jungwirthová zastupovala rodné město rovněž při slavnostním aktu předání cen sourozencům Miliči i Dagmar v Praze. Osudy otce Jiřího a dětí Miliče a Dagmar Šimáně tak dále pro příští generace doplňují mozaiku v potřebném obrazu o životě Čechů doma i v zahraničí a jejich boji za svobodu a práva v době totalitních režimů.

Více o životě vyznamenaných: https://www.pametnaroda.cz/cs/simane-milic-1954

galerie

221102_předání medaile za odboj M. Šimáně

.