Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krajanská politika tématem setkání zástupců MZV a Poslanecké sněmovny

 

Vrchní ředitel sekce právní a konzulární MZV Martin Smolek a zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti MZV Jiří Krátký se ve středu 11. ledna 2023 setkali v Černínském paláci s předsedou Podvýboru pro styk s krajany PS PČR Romanem Bělorem k diskusi o budoucím vývoji krajanské politiky.

Jednání se soustředilo na vnímání současné agendy krajanské politiky státu, existujících potřeb i moderních trendů v této oblasti z pohledu moci výkonné a moci legislativní. Prostor dostaly následující témata: korespondenční volba, státní občanství, zahraniční zkušenosti a krajanský zákon, nová koncepce krajanské politiky, výuka českého jazyka v zahraničí a školský zákon.

Krajanskou diasporu proměnily i dva roky covidové pandemie, které upevnily on-line komunikaci a posílily tlak na digitalizaci a její zrychlení. Zástupci obou institucí se shodli na potřebě aktivního přístupu ke krajanské politice, která je čím dál více krajany pojímána nejen jako tradiční podpora spolkovým činnostem a organizované výuce češtiny, ale také jako služba státu jednotlivci (konzulární služby obecně). Jedná se o moderní trend, který odpovídá dynamickému vývoji české diaspory v posledních letech. Pracovní setkání v Černínském paláci mělo konkrétní závěry, které se stanou součástí dalšího společného postupu v této části zahraniční politiky v příštích měsících.

.