Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

5. konference učitelů českého jazyka v Severní Americe

 

Ve dnech 2.5. 6. 2016 se ve Washingtonu uskutečnila 5. výroční konference učitelů českého jazyka v Severní Americe, kterou pořádal ZÚ Washington ve spolupráci s Českou školou T. G. Masaryka v Chicagu. Letošní ročník zaznamenal rekordní počet více než 60 účastníků. Z České republiky se konference zúčastnili náměstkyně pro řízení sekce legislativy a strategie MŠMT Dana Prudíková, zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti MZV Jaroslav Kantůrek a zástupci Domu zahraniční spolupráce a Ústavu jazykové a odborné přípravy UK v Praze.

Konferenci zahájil velvyslanec Petr Gandalovič. Po představení zúčastněných škol vystoupili v programu se svými příspěvky zástupci jednotlivých institucí, které podporují české školy v zahraničí finančně i metodicky v rámci Programu podpory českého kulturního dědictví v zahraničí na léta 2016–2020.

Za české školy v Severní Americe vystoupily v průběhu konference Marta McCabe (ředitelka Czech and Slovak School of North Carolina), Michaela Žučková (ředitelka Czech School of California), Lucie Zacharová představila (projekt Český svět online) a Klára Moldová (vyslaná učitelka u krajanů a viceprezidentka České školy T. G. Masaryka v Chicagu), která představila webovou platformu http://czechschoolsamerica.org s interaktivní mapou českých škol na území Severní Ameriky.

O aktuálním vývoji českých škol v zahraničí v rámci projektu Česká škola bez hranic informovala zakladatelka a předsedkyně spolku Lucie Slavíková-Boucher. Vedoucí Metodického a odborného centra ÚJOP Dana Hůlková Nývltová zajistila pro účastníky odborné semináře: Materiály pro výuku češtiny – tvorba pracovních listů, Výuka řečových dovedností  češtině jako cílovém jazyce a Rozvíjení čtení s porozuměním. 

Program Konference učitelů českého jazyka vhodným způsobem doplnila ilustrátorka a spisovatelka Renáta Fučíková, která představila knihy pro děti v tématických blocích Karel IV. a husitské století, Moderní dějiny Prahy a Antonín Dvořák (s poslechem hudby).

Součástí programu konference byla také návštěva České školy Sokola Washington DC a setkání s její ředitelkou Michaelou Kiss. Účastníci měli možnost seznámit se s výukou v několika třídách a s vystoupením dětského tanečního souboru

 

5. konference českých škol v Severní Americe

5. konference českých škol v Severní Americe

.